17-21 MAYIS 2015 TARİHLERİNDE BULGARİSTAN`DA GERÇEKLEŞTİRİLEN FIG ÇALIŞMA HAFTASINA KATILDIK

FIG 2015 yılı Çalışma Haftası 17-21 Mayıs 2015 tarihleri arasında Sofya/Bulgaristan‘da gerçekleştirildi. Çalışma Haftasına 68 ülkeden 892 delege, Bulgaristan‘dan 80 delege, dünya ölçeğinde 83 genç haritacı ve FIG‘ in 3 Onursal Başkanı katıldı.

Çalışma Haftasında "Kent Yönetiminde Haritacıların Değişen Rolü", "Giderek Gelişen Arazi Yönetiminde Haritacıların Rolü", "Bölgesel ve Küresel Mesleki ve Kurumsal Reformlar" konulu 3 adet ana oturum ile 64 adet teknik oturum yapıldı.

Açılışta Bulgaristan Harita Mühendisleri Odası Başkanı, FIG Başkanı Chrissy Potsiou, Bulgaristan Bölgesel ve Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Dr. Lilyena Pavlova (Kendilerinin Yurtdışında olması nedeniyle banttan), Sofya Belediye Başkanı, Kongre Direktörü birer konuşma yaptı.

Çalışma Haftasında paralel etkinlik olarak 2015-2016 Uluslararası Harita Yılı Duvar Haritaları Kartografik Sergisi ile 3üncü Genç Haritacılar Avrupa Toplantısı yapıldı.

Bununla beraber; Genel Müdürler Forumu; Üye Odalar Forumu, Birleşmiş Milletler Habitat ve FIG‘ in ortaklaşa düzenlendiği 8 adet ortak oturum ve çalıştay vb konularda forum ve toplantılar da gerçekleştirildi.

Odamız ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü‘nün de katıldığı bir teknoloji sergisi düzenlendi. İlgili kurumsal yapıların katılımıyla düzenlenen Teknoloji Fuarı bölümünde yer alan Odamızın standı katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Standımızda 2018 yılında Ülkemizde gerçekleştirilecek olan FIG Genel Kurulu ve Kongresi nedeniyle Ülkemizi ve Odamızı tanıtan broşürler ve tanıtıcı figürler verilerek bilgilendirmeler yapıldı.

Başta Odamız ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü olmak üzere Kurumlarımızdan, üniversitelerimizden ve özel sektörümüzden toplamda Türkiye`den 70 civarında delege katılım sağladı.

Odamız adına FIG 2018 Kongre Direktörümüz FIG Danışma Kurulunda ve Genel Kurulunda birer konuşma yaptı. Oda Genel Sekreteri ve FIG 2018 Kongre Düzenleme Kurulu Üyeleri Sofya Büyükelçimiz Sn. Süleyman Gökçe‘yi ziyaret ederek etkinlik hakkında bilgilendirme yaptı ve kendilerini Açılış Oturumuna davet etti. Büyükelçimiz davetimize binaen açılış oturumuna katıldı ve açılışta bir konuşma yaptı.

Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanının daveti üzerine Sn. Büyükelçimiz, Oda Genel Sekreteri ve Kongre Direktörümüz sayın Bakanı makamlarında ziyaret ettiler ve uzunca bir bilgilendirme toplantısı yaptılar.

FIG 2018 Kongre Hazırlıklarımız kapsamında yapılan çalışmalar, iş programı, kongre yeri, slogan, bütçe vb konular FIG yönetimi ile yapılan bir toplantıda değerlendirildi.

FIG Çalışma Haftaları ve Kongreleri Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), Birleşmiş Milletler (UN-HABITAT), Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO), Birleşmiş Milletler Cevre Programı (UNEP), Birleşmiş Milletler Ekonomi Komisyonu (UN-ECE), Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri ve Arazi Yönetimi Çalışma Grubu (UN-WPLA), Uluslararası Jeodezi Birliği (IAG), Avrupa Değerlemeciler Birlikleri (TEGoVA), Uluslararası Kartografya Birliği (ICA), Uluslararası Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (ISPRS), Küresel Coğrafi Veri Altyapısı Birliği (GSDI) vb tarafından desteklenen çok önemli etkinliklerdir. Mesleki konularda ise akademisyen, uygulamacı ve kamu çalışanlarını yanyana getiren, bir tartışma, yakınlaşma fırsatı sağlayan, bilginin sunulduğu, paylaşıldığı haritacıların dünya ölçeğinde buluşma platformudur. 

FIG 2018 Genel Kurulu ve Kongresi İstanbul`da yapılacaktır. Hazırlıklarımız kapsamında yapılanları görmek ve değerlendirmek anlamında Bulgaristan/Sofya‘da yapılan FIG 2015 Çalışma Haftası faydalı bir toplantı olmuştur.

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
MAYIS 2015

  


Yukarı Çık