ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  21 Nisan 2018, Cumartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Etkinlik Giriş Sayfası

    YÜRÜTME KURULU

    DÜZENLEME KURULU

    DANIŞMA KURULU

    BİLDİRİ YAZIM KURALLARI

    POSTER HAZIRLAMA KURALLARI

    KONGRE CBS EĞİTİMİ

    ÖNEMLİ TARİHLER

    PROGRAM

 
ONLİNE İŞLEMLER - CBS 2015
KONGRE KATILIM ÜCRETLERİ - CBS 2015
ODAMIZIN ANLAŞMALI OLDUĞU OTEL VE MİSAFİRHANELER - CBS 2015

  

"TMMOB COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ KONGRESİ"NİN 1. DUYURUSU YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.07.2015  Güncellenme Zamanı: 24.07.2015 09:40:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

11-14 Kasım 2015 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilecek TMMOB Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi`nin 1. Duyurusu Yapıldı

Sayı     : 3/B15-                                                                                             ..../07/2015

Konu   : "TMMOB Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi 2015"
              I. Duyuru

 

......................................................

...............................................

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen ve sekretaryası Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) tarafından yürütülen, "TMMOB Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi 2015" ve beraberinde gerçekleştirilecek olan Coğrafi Bilgi Teknolojileri Fuarı, 2007 yılında başlayan kongreler dizisinin beşincisi olarak 11-14 Kasım 2015 tarihlerinde Diyarbakır`da gerçekleştirilecektir. 

"Özgür veri, Özgün Bilgi, Özgür Dünya" sloganı ile gerçekleştirilecek olan Kongrenin amacı Ülkemizde bir türlü arzu edilen niteliğe ulaşamayan "CBS iklimi"ne olumlu katkılar sunabilmektir. Bu amaçla, önceki kongrelerde olduğu gibi, bilim insanlarını, kamu kurumları, yerel yönetimler ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek araştırma, deneyim ve birikimlerin paylaşılması hedeflenmektedir. Kongrede, Ülkemizin CBS ve bağlantılı teknolojileri ile çözümlenebilecek sorunlarına mevcut durum ve yasal mevzuat temelinde çözümler aranacak, CBS ve ilgili alanlarının harita mühendisliği ve diğer meslek grupları için açabileceği yeni ufuklar ortaya konmaya çalışılacaktır. 

Önceki CBS kongrelerinde "ortak veri, ortak dünya", "birlikte çalışabilirlik", "ortak aklın adresi", "bugünü anlamak geleceği kurmak" sloganları ile vurgu her zaman Ülkemizin CBS temelinde çözümlenebilecek problemleri üzerinde olmuştur. Sorunlara CBS desteğinde çözüm arayışında, hem bugünün hem geleceğin politikalarının biçimlendirilmesinde ortak akılla, birlikte çalışarak ve onun gereği olarak ta verileri paylaşarak karar üretmek esas alınmıştı.

Gelinen noktada veri paylaşımı ve özellikle kamu kurumlarının birlikte çalışabilmesine olanak tanıyacak Ulusal Konumsal Veri Altyapısı (UKVA-TUCBS) halen oluşturulabilmiş değildir. Dünya`da ise son yıllarda "açık veri", "büyük veri" gibi yeni eğilimler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu kongrede yeniden, bir türlü başaramadığımız veri paylaşımına ve daha yeni bir kavram olarak verinin açık hale getirilmesine dikkat çekmek istedik. Verinin "açık" ya da "özgür" bırakılması, çok farklı kullanıcıların özgün bilgi ve ürünler üretebilmesine, bu yolla da yeni ufukların ve yeni iş alanlarının açılmasına olanak tanıyacak bir vizyondur. Nihayet kongremizin sosyal boyutu ve Ülkemizin belli alanlara sıkıştırılan gündemi ve insanımızı adeta daraltan iklimi itibariyle de "Özgür Dünya" dedik…

CBS ve ilgili alanlarında araştırmalar yürüten bilim insanlarının, bu alanda faaliyet gösteren kamu kurumları, yerel yönetimler ve özel sektör çalışan ve temsilcilerinin ve ilgili diğer paydaşların, Ülkemizin tarihi değerleri ile olduğu kadar, tatları ile de ünlü, en güzel kentlerinden biri olan Diyarbakır`da düzenlenecek kongreye katılımlarını diliyor ve bekliyoruz.

Saygılarımızla,

 

             Ertuğrul CANDAŞ                               Prof. Dr. Çetin CÖMERT
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası                        Kongre Düzenleme Kurulu    
              Genel Başkanı                      Başkanı

 

NOT:

-Kongreye ilişkin bilgilere; http://www.hkmo.org.tr/etkinlikler/cbs İnternet  adresimizden  ulaşabilirsiniz.

-Bildiri özetlerinizi 15 Ağustos 2015 tarihine kadar http://konferans.hkmo.org.tr/ adresinden üye kaydınızı gerçekleştirerek gönderebilirsiniz.


Tüm »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.