YAPI APLİKASYON PROJELERİNE YÖNELİK KURUM ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Yapı Aplikasyon Projeleri ve Teknik Uygulama Sorumluluğu konusunda Şube sorumluluk alanımız içerisinde bulunan Belediyeler ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir

Yapı Aplikasyon Projeleri ve Teknik Uygulama Sorumluluğu konusunda Şube sorumluluk alanımız içerisinde bulunan Belediyeler ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.  Şubemiz tarafından ortak uygulama birliğinin sağlanması için TİP İmar Yönetmeliği`nin 57/a2 maddesinde belirtilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genelgelerinde ruhsat alım aşamasında gerekli evraklar içerisinde bulunan Yapı Aplikasyon Projesinin Belediyeler tarafından istenmesi bir zorunluluktur. Birçok belediye ruhsat aşamasında Yapı Aplikasyon Projesi istememekte ya da LİHKAB`lar tarafından parsel için verilen Aplikasyon Belgesini bu belge olarak saymakta ya da kurum içerisinde verilen belgeler ile bunun tamamlandığı yönünde yanlış uygulamalar yapmaktadır. Bu çerçevede ruhsata esas evraklar içerisinde yer alan Mimari, Statik Projeler gibi Yapı Aplikasyon Projesi de Harita Mühendisleri tarafından hazırlanması gereken ve içeriği TİP İmar yönetmeliğinde belirtilen bir belgedir.

Bu konuda Şubemiz Yapı Aplikasyon Projesi ve Fenni Mesuliyet işlemleri konusunda işlem yapmayan belediyeleri uyarmak, işlem yapılan belediyelerde de ortak uygulama birliğinin sağlanması amacıyla bir çalışma hazırlamıştır. Şube Yönetim Kurulumuz tarafından etkinlik alanımız içerisindeki belediyeler bu amaç ile ziyaret edilmektedir.

Bu ziyaretler kapsamında bu güne kadar Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Ataşehir, Pendik, Ümraniye, Çekmeköy, Şişli ve Beşiktaş Belediyeleri ziyaret edilmiştir. Yapılan ziyaretler sonucunda Şişli, Üsküdar, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir Belediyelerinde uygulama başlamıştır. Yönetim Kurulumuz bundan sonra da sorumluluk alanımız içerisinde kalan diğer belediyeler ile görüşmelerine devam edecektir.

Ziyaretlerimizde Kurumlara sunduğumuz Örnek Yapı Aplikasyon Projesi ve Teknik Uygulama Sorumluluğuna ilişkin dosya ekte bilginize sunulmuştur.Dosyalar

(140 KB) (21.11.2016 17:13:43)

(2759 KB) (21.11.2016 17:14:34)

Yukarı Çık