ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  21 Nisan 2018, Cumartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

» ŞUBE KİTAPLARI

TAPU PLANLARI TÜZÜĞÜ VE TEKNİK UYGULAMA SORUMLULUĞU (TUS) PANELİ
HKMO

Tüm Şube Kitapları

  

ÜYE KAHVALTI ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 12.12.2016  Güncellenme Zamanı: 19.12.2016 16:07:51  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

Şubemizin Adana üyelerine düzenlediği kahvaltı etkinliği 10 Aralık 2016 Cumartesi günü Adana Ticaret Odası (ATOSEV) tesislerinde gerçekleştirildi. Meslektaşlarımızın isteklerini, soru ve önerilerini yüz yüze konuşmak, birlikte çözüm üretmek, aynı sofrada buluşmak, dayanışmayı büyütmek amacıyla gerçekleşen etkinliğimize HKMO Genel Merkez 2. Başkanı Sayın Turgay ERKAN, Genel Sekreteri Sayın Ayhan ERDOĞAN, Örgütlenme Sekreteri Sayın Ali İPEK, Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Altuğ AYDIN, Denetleme Kurulu Üyeleri Sayın Eray YILDIZ ve Sayın Erkan Oğuzhan ERDOĞDU , Onur Kurulu Üyesi Sayın Eyyüp AYDIN ile Şube Yönetim Kurulu Üyeleri katılım ve katkı sağlamışlardır.

Yoğun bir üye katılımının olduğu etkinlikte Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız Sayın Yaşar TANRIVERDİ; "Sayın Genel Merkez 2. Başkanım, Genel Sekreterim, Örgütlenme Sekreterim,  Onur ve Denetleme Kurulumuzun değerli üyeleri,

Adana`mızın çeşitli kurumlarının Daire Başkanları ve Müdürleri,

Değerli Misafirler ve sevgili Meslektaşlarım,

 

Adana Şubemizin düzenlemiş olduğu üye kahvaltı etkinliği toplantımıza hoş geldiniz der,  Yönetim Kurulumuz adına sizleri saygı, sevgi ve dostlukla selamlarım.

 

Sevgili meslektaşlarım,

Toplantımızı ülke gündeminin olanca ağırlığıyla hissedildiği bir dönemde gerçekleştiriyoruz.

 

29 Kasım 2016 akşamı Adana`mızın Aladağ ilçesinde bir facia yaşadık.

Orta öğretim Kız Öğrenci Yurdu`nda çıkan yangında 11 öğrencimiz ve 1 eğitmen olmak üzere 12 canımızın yanarak yaşama veda ettiği faciada 22 öğrencimiz de yaralanmıştır. 

 

Bir devletin, kurumları, siyasetçileri, siyasi partileri, hukuk sistemi, eğitimi kısacası her şeyi çocuklarını ve gençlerini yaşatmak, büyütmek, yetiştirmek için vardır. Bundan büyük bir amaç bundan büyük bir ideal yoktur.

 

Çocuklarımız, gençlerimiz, kızlarımız son yıllarda, teröre, işsizliğe, eğitimde eşitsizliğe, cinsel istismara, tecavüze ve tecavüzcüsü ile evlenmeye zorlandı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, şimdide kimin olduğu ve nasıl kontrol edildiği tartışmalı bir yurtta alevlerde yakıldı.

 

Acımız büyük. Kızlarımızın çığlıkları kulaklarımızda. Ailelerine sabır diliyor, acılarını içimizde hissediyor, tüm vatandaşlarımızın başı sağ olsun diyoruz.

 

Sorumluların bir an önce yakalanıp en şiddetli cezaya çarptırılması Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak tek tesellimiz olacaktır.

 

Talebimiz nettir: Ülkemizde faaliyet gösteren bütün özel öğrenci yurtlarının devlet yurlarına devredilmesi  ve  yavrularımızın devlet güvencesine alınmasıdır.

 

Aziz Nesin`in yürek burkan şiirinden bir bölüm okumak istiyorum.

Öyle bir ağlasam,

Öyle bir ağlasam ki çocuklar

Size hiç gözyaşı kalmasa.

 

Öyle bir aç kalsam

Öyle bir aç kalsam ki çocuklar

Size hiç açlık kalmasa.

 

Öyle bir ölsem

Öyle bir ölsem ki çocuklar

Size hiç ölüm kalmasa.

 

Değerli meslektaşlarım,

24 Kasım 2016 tarihinde Adana Vilayeti otoparkında kaybettiğimiz kara terörün kurbanları canlar da bizim canlarımızdır.

 

Ülkemizi ateş çemberine alan, Akıl ve vicdan yoksunu saldırıları gerçekleştiren, barışı, birlik ve beraberliği hedef alan kirli elleri; insani ve ahlaki hiçbir değer taşımayan ve en kalleş, en sinsi savaş yöntemi olan terörü araç olarak kullananları, terörü destekleyenleri, terörden beslenenleri, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimi ile Ülkemizi büyük bir kaos ve yıkıma sürüklemek isteyenleri, dün olduğu gibi bugün de nefretle, lanetle, şiddetle kınıyoruz.

 

Şiddet ve teröre karşı, insanlıktan ve barıştan yana tutumumuzu, anti-emperyalist duruşumuzu, birlik ve barış mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz

 

Kana ve gözyaşına doyan bu topraklarda acıların artık son bulmasını diliyoruz.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Meslek alanlarımıza ilişkin hayati önem taşıyan ve çözülmeyi bekleyen birçok sorunlarımız var. Bu gün burada bu sorunlarımıza kısaca değinmeye çalışacağım.

 

* 3194 Sayılı İmar Kanununun 18.madde uygulama yönetmeliği ve planlama ile ilgili sorunlarımız var. Adana`da planlama ve uygulama süreçlerinin çok uzun döneme yayılması, ölçeği ne olursa olsun sık değiştirilen ya da mahkeme kararları ile imar uygulamalarının iptal edilmesi Adana`mızın sorunlarını çözülemez duruma getirmiştir.

Bu durumun, başta Adana ekonomisine, kentleşme sürecine, Harita sektörüne ve ilgili yan sektörlere olumsuz yansıdığını ama her koşul altında Meslek odalarımız yaşadığı kentlere sahip çıkmaya devam edecektir.

Şubemiz ve Kadastro Müdürlüğümüzle Adana`mızda İmar uygulamaları ve Kadastro ilişkileri konulu bir çalıştay yapmayı düşünüyoruz. 

 

* Mesleki Faaliyet denetimlerde yaşanan sorunlar.

·         Tip Sözleşmedeki sütunların tam olarak doldurulmadığı,

·         Sözleşme bedellerinin yazılmadı

·         Faturaların Odamızın "Mühendislik Hizmetleri Ücret Cetveline" uygun olarak kesilmediği, "

 

* Yapı Aplikasyon Projesi yapımı ve uygulaması ile Fenni Mesuliyet üstlenilmesi şartnamesinde farklı uygulamaların olduğunu görüyoruz. Ayrıca

·         (TİP_2) Yapı Aplikasyon Projesi ve Uygulaması Hizmeti için Proje Müellifi ile işveren arasında sözleşme,

·         (TİP_3) Yapı Aplikasyon Projesi ve uygulaması Denetimi hizmetleri için Fenni Mesul ile işveren arasında sözleşmelerin alınmadığı yaptığımız araştırmalarda görmekteyiz.

 

* Yeni yürürlüğe girecek olan HKMO-BİS tip sözleşme hakkında Odamız, üyelerimizin haklarını korumak ve haksız rekabeti önlemek amacıyla, mesleki etik ilkelerine dayanarak bu kapsamda çalışmalar devam etmekte olup, yakında yürürlüğe konulacak olan uygulama genelgesi ile birlikte serbest harita ve kadastro mühendislik ve müşavirlik büroları için HKMOBİS`den alınan TİP sözleşmelere ve sözleşme alımına ilişkin yeni standartlar getirilecektir. 

 

Sözleşme alımlarına ilişkin yeni standartların uygulamaya geçmesiyle birlikte, SHKMMB sahibi üyelerimiz HKMOBİS`den TİP sözleşme alırken, sözleşmelerin içeriğindeki doldurulması gereken alanlara tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girecek, işin proje bedeli, yapılan bilgi girişleri sonrasında sistem tarafından hesaplanacak ve otomatik olarak sözleşmeye yazdırılacaktır. Bölgesel şartlar ve işin zorluğu gibi nedenlerle, hesaplanan proje bedelinden daha yüksek fiyat ile sözleşme yapılmak istenirse bu bedel sisteme girilebilecek ancak sistem tarafından hesaplanan proje bedelinden aşağıda sözleşme yapılmak istenirse sistem sözleşme alımına izin vermeyecektir. 

 

Proje müellifliği ve fenni mesuliyet üstlenen üyelerimizin şube, merkeze bağlı temsilciliklerimiz ve il/ilçe temsilciliklerimizden her iş için ayrıca aldıkları Oda sicil kayıt belgeleri, yeni uygulama sonrası TİP_2 ve TİP_3 sözleşmeler alınırken sistem tarafından sözleşme ile birlikte otomatik olarak verilecek, sözleşme bedeline dahil olan ödeme dışında ayrıca belge ücreti alınmayacaktır. Sözleşmeler ve sözleşmelerle birlikte verilen Oda Sicil Kayıt Belgeleri Oda birimlerine onaylatılacaktır

 

* Sayın Üyelerimiz,

 

2016 yılı ve öncesi aidat borcunuzu yeni dönemde yapılacak artıştan etkilenmeden ödemek için, en geç 31 Aralık 2016 gününe kadar ödemelerinizi yapmanızı önemle hatırlatırız.

 

* Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından düzenlenen ve sekretaryası tarafımızca (Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası - HKMO) yürütülen, "TMMOB Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi 2017" ve beraberinde gerçekleştirilecek olan Coğrafi Bilgi Teknolojileri Fuarının, 2007 yılında başlayan kongreler dizisinin beşincisi olarak Kasım 2017 tarihlerinde Adana`mızda Şubemizin yürütücülüğünde gerçekleştirilecektir.

 

* Odamızca her yıl düzenli olarak üyelerimizin adına yaptırılan Ferdi Kaza Sigortası Poliçeleri 17/08/2016 – 17/08/2017 tarihleri arasında geçerli olacak şekilde, ölüm  ve sürekli sakatlık halinde 25.000,00.-TL teminat limitli olarak yenilenmiştir. 

 

* Damga vergisi konusunda; birden fazla nüsha olarak düzenlenen nispi vergiye tabi kağıtlarda sadece tek nüsha üzerinden damga vergisi hesaplanacaktır." ifadesine yer verilmiştir. 

 

* 25.05.2016 tarih Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kadastro Daire Başkanlığınca Tip Sözleşmelerde Damga Vergisinin ödendiğine ilişkin belgenin aranması, damga vergisinin ödendiğine ilişkin belgenin sunulmaması veya damga vergisinin noksan ödendiğinin tespiti halinde, talep işleminin gereği yapılarak bu sebeple dosyanın bekletilmemesi ve bu durumda 488 Sayılı Kanunun 26. Maddesince vergi dairesine gerekli bildirimde bulunulması,

 

* SGK ile TMMOB arasında imzalanan protokol gereğince, her yıl TMMOB Yönetimince belirlenen mühendis, mimar ve şehir plancıları için  ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücret 2017 yılı için 3500 TL olarak belirlendi.

 

* 28 Temmuz 2016 tarihli Meclis Genel Kurul toplantısında Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı kabul edilmiştir. Tasarı aşamasında bu yasa ülkemiz ve halkımızın ihtiyaçlarını değil yabancı sermayenin çıkarlarını korumaktadır dememize rağmen tasarı geldiği haliyle Komisyondan geçmişti.

 

Ülkemizi, halkımızı, meslektaşlarımızı ve meslek alanlarımızı bekleyen tehlikeleri şimdiye kadar yaptığımız açıklamalar ve yürüttüğümüz eylem programı ile kamuoyunun dikkatine sunarak tasarının geri çekilmesi için yoğun bir mücadele verdik.

 

Örgütümüzün bütün birimleri ile yürüttüğü bu çalışmalar sayesinde, yasa bütünüyle geri çekilmese de:

Yabancı mühendis ve mimarların yalnızca proje bazlı ve geçici işlerde çalışabileceği hükmü getirilmiş,

 

* Adana Şubesi bünyesinde oluşturulan komisyonlarda görev almak isteyen üyelerimizin 14.12.2016 tarihine kadar hangi komisyonda görev almak istediği ve çalıştığı kamu/işyeri yazarak  adana@hkmo.org.tr adresine e-posta göndermeleri başvuru için yeterli olacaktır.

1.       Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Komisyonu

2.       Kültürel, Sosyal ve Sanatsal Etkinlikler Komisyonu

3.       Genç Harita Mühendisleri Komisyonu

4.       Basın, Yayın, Mesleki Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komisyonu

5.       İmar Uygulamaları Komisyonu

6.       Kentsel Dönüşüm Komisyonu

7.       Özel Sektör Komisyonu 

8.       Mesleki Faaliyet Denetim İzleme ve Birim Fiyat Komisyonu

9.       Mühendislik Ölçmeleri Komisyonu

10.    Kadastro Komisyonu

11.    Ölçme ve Değerlendirme Komisyonu

* Temmuz darbe girişimi sonrası, OHAL kapsamında çıkartılan KHK‘lar (kanun hükmünde kararname) ile 2054‘ü mühendis, mimar olmak üzere 150 binin üzerinde kamu görevlisinin işten çıkarıldığı ifade edilmektedir.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, haksız yere görevden uzaklaştırılmış veya işten çıkarılmış tüm üyelerimizle dayanışma içinde olduğumuzu bildirir, sürecin her aşamasının üyelerinin haklarından sorumlu olmamız nedeniyle takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

Değerli Meslektaşlarım,

Adana Şube Çalışma anlayışımızdan kısa öz bahsetmek istiyorum.

 

TMMOB HKMO Adana Şubesi olarak, 16-17 Ocak 2016 tarihinde Demokratik bir ortamda gerçekleştirdiğimiz 12. Dönem Olağan Genel Kurulumuzda sizlerin desteği ve güveniyle yönetime seçilme onurunu yaşadık. Bizlere bu onuru yaşatan tüm üyelerimize saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

İlçe seçim kurulundan kesinleşmiş seçim sonuçlarının alınmasının ardından ilk yönetim kurulu toplantımızı Gerçekleştirdik. Toplantımızın ana gündem maddesi yönetime seçilen arkadaşlar arasındaki görev dağılımı idi oybirliği ile görev dağılımı yapıldı. Gündemin 2. Maddesi iki yıllık süreç içerisinde kendimize bir yol haritası çizmeye çalıştık. Aldığımız kararların başında il ve ilçe bazında tüm meslektaşlarımızı ziyaret etmek mesleki sorunlarını dinlemek ve bize verdikleri destekten dolayı teşekkür etmekti.

 

*ADANA İl Koordinasyon Kurulu sekretaryası Adana Şubemiz bünyesinde Ali KUZU sekretarya Başkanlığında yürütülmektedir.

*Mersin, Niğde ve Kadirli üye toplantıları yapıldı.

*22 EKİM 2016-CUMARTESİ Anemon Otelde İl, İlçe Temsilcilerimizle ve Mesleki Faliyet Denetim Görevi yürüten meslektaşlarımızla toplantı yapıldı.

*Şubemiz Merkezinde 05-06 Kasım 2016 (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi ve Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Yenileme Kursu Odamız Mesleki Uygulamalar ve Yasal Temeller Komisyon Başkanı Sayın Namık GAZİOĞLU tarafından verilmiştir.

*Kamu Kurum ve Kuruluş ziyaretleri yapıldı.

 

Mesleğimizin geleceği adına önemli bir görevi üstlendik. Sorumluluklarımızın bilinci içerisindeyiz. Taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle ilkeli, kararlı hizmetler sunmaya ve onurlu mücadelemizde ayrım yapmadan tüm meslektaşlarımızı kucaklayarak hizmet vermeyi esas alıyoruz.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Adana Şube Yönetim Kurulu olarak, sevgiyi, saygıyı, birlikteliği, beraberliği ön planda tutan bir yönetim anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz

 

Şubemizin 12. çalışma döneminde, siz değerli Üyelerimizden alacağımız güç ve destekle, Odamızı, Şubemizi ve mesleğimizi daha iyi noktalara taşıma arzusundayız. Eksik ve yanlış olduğunu düşündüğünüz konuların sizler tarafından eleştirilmesini bekliyoruz. Yapılan önerileri ve eleştiriler bizleri mesleğimiz adına daha başarılı işler yapmaya yöneltecektir.

 

Unutmamalıyız ki farklı fikirlerin ve düşüncelerin bir arada görüşülmesinden güzel sonuçlar çıkar düşüncesiyle hareket edeceğiz.

 

TMMOB HKMO Adana Şubesi olarak, bizler sadece sizlerde mevcut olan bu gizli gücü ateşlemeye çalışmaktayız

 

Bu duygu ve düşüncelerle sizleri tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyor ve etkinliğimizin başarılı geçmesini diliyor, afiyet olsun diyorum.

 

Kana ve gözyaşına doyan bu topraklarda acıların artık son bulmasını diliyoruz."  

 

İle Genel Merkez adına konuşan 2. Başkan Sayın Turgay ERKAN; "Merhaba;

            Önce ülkemizin içine düşürüldüğü bu zorlu ve acılı süreçte, terör nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına ve halkımıza başsağlığı, yaralılara acil sağlık dileyerek, terörü destekleyenleri şiddetle ve nefretle kınıyorum.

            Ben Turgay Erkan, 1987 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Müh. Bölümü mezunuyum. Çalışma yaşamıma ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nde başladım, askerlik dönüşü de Zeytinburnu Belediye

Başkanlığında Bölge Mühendisi olarak görev yaptım. Toplam 28 yıl üzerinden 2005 yılında emekli oldum. O tarihten itibaren bir sanayi firmasında danışmanlık yapıyorum. 23. dönem İstanbul Şube Yönetimi`nde II. Başkan olarak görev yaptım.

 

            Odamız kuruluşundan bugüne mühendisliği bilimsel ve teknolojik gelişmeyi toplumsal yarara dönüştürerek odağında insan olan, kamu ve toplum yararı ilkesi temelinde, ülkenin kalkınmasında ve gelişmesi yönünde  60 yılı aşkındır çalışmalarını sürdürmektedir.

            Kurulduğu 1954 yılında 60 üyesi olan odamızın bugünkü sayısı yaklaşık 15000 civarındadır.

            Biz mühendis ve mimarlar bu ülkenin aydın, çağdaş ve yetişmiş insan gücü olarak kalkınmasında, gelişmesinde ve toplumun mutluluğu yönünde mühendis kimliğimizle yaşama müdahale etmek durumundayız.

            Sıkıntıları, sorunları yoğun bir ülkede yaşıyor olmak bizlere daha da ağır bir görev yüklemiştir. Meslek alanlarımızdan hareketle oluşturduğumuz politikalarla yaşama ve gelişmelere müdahale etmek durumundayız. Geleceğe dair söyleyecek sözlerimiz ve yapacak işlerimiz mutlaka olmalıdır.

            Mühendis, mimarlar ve onların örgütü meslek odaları, bilimin ışığında ve aklın yol göstericiliğinde yaşanan süreci haklı olarak sorgulamaktadırlar.

            Bunun adı "Odalar siyaset yapıyor" değildir. Bunun adı, mühendis ve mimar odaları, ülkesine, insanına ve mesleğine sahip çıkıyordur.

            Meslek odalarımızla ilgili kararları siyasiler verirken, biz buna ilgisiz kalamayız. Hiç sorgulamayalım mı? Bunu kabul etmek mümkün değil.

            Biz mühendis ve mimarlar hayatın her alanındayız. Bizler fabrikalardayız, bizler işyerlerindeyiz, bizler alanlardayız. Kısacası bizler Türkiye`nin her anında her yerindeyiz, ve gerçekleri bütün çıplaklığı ile görmekteyiz.

            Bunun için var gücümüzle mücadeleye devam ediyoruz.

            Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bizi davet eden Sayın başkan ve Yönetim Kurulu`na, katıldığınız içinde sizlere çok teşekkür ederim.

            Saygılarımla"

 

şeklinde görüşlerini bildirmişlerdir.

 


Adana Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.