ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  21 Nisan 2018, Cumartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Hukuk Birimi

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İSTANBUL ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 2017-1

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
ALİŞİR ÖZPERÇİ MAHMUT GÜLTEKİN RECEP BAKİ MUHAMMET AFŞİN ALTINÖZ

Tüm Şube Kitapları

  

ŞUBEMİZİN KURULUŞUNUN 40.YILI ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

    Yayına Giriş Tarihi: 24.12.2016  Güncellenme Zamanı: 29.12.2016 09:15:39  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

5 Ocak 1976 tarihinde kurulan Şubemizin kuruluşunun 40. Yılı 24 Aralık 2016 tarihinde Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde üyelerimizin katılımı ile kutlandı.

Şubemizin kuruluşumuzun 40.yılı dolayısı ile düzenlemiş olduğumuz ve saygı duruşu ile başlayan etkinliğimizin açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız Alişan Çalcalı,5 Ocak 1976 tarihinde HKMO Genel Merkezinin 58 sayılı kararı ile kurulan İstanbul Şubesinde bu güne kadar Şube Başkanlığı yapan ve Şube Yönetim Kurullarında görev alan üyelerimize teşekkür ederek aramızdan ayrılan Timuçin Kayabaşı ve Mehmet Ali Candaş özelinde tüm kayıplarımızı saygı ile andığımızı belirtti. Bu güne kadar geçen 40 yıllık zaman içerisinde İstanbul Şubesinin çalışmaları ile sadece İstanbul sınırları içerisinde kalmadığını, Türkiye`deki Harita sektöründe öncülük görevini yerine getirdiğini belirten Çalcalı, Şubemizin çalışmalarını bugüne kadar aklın ve bilimin yol göstericiliği ekseninde sürdürdüğünü vurguladı. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta 24. Dönem Kültürel,Sosyal ve Sanatsal etkinlikler Komisyonu üyeleri ve Şube çalışanlarına teşekkür eden Şube Başkanımız Alişan Çalcalı`dan sonra HKMO Genel Merkezi 2. Başkanı Turğay Erkan konuşmasını yaptı.

 

Turğay Erkan son dönemlerde yaşadığımız zor ve sıkıntılı günlerde terör nedeni ile hayatını kaybeden yurttaşlara başsağlığı yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başladı.Turğay Erkan 40.yılını dolduran İstanbul Şubesinin bu güne kadar Çağdaş ve Demokrat çizgisinden ödün vermeden, kamu yararı ilkesini gözeten bir anlayışla çalışmalarını yürüttüğünü ve bu günden sonra da bu anlayışın devam edeceğine inandığını belirtti. Mühendisler ve Mimarlar olarak odalarımızda, bilimin ve aklın yol göstericiliğinde sürekli olarak içinde bulunduğumuz hayatı sorguladığımız ve bunun siyaset olarak değil yaşadığımız hayata ve ülkemize, insanına ve örgütüne sahip çıktığımız şekilde okunması gerektiğini belirten Erkan, meslek alanlarımız ile ilgili kararları veren siyasetçilerin kararlarını sorgulayamayacağımızın, eleştiremeyeceğimizin söylenemeyeceğini belirtti.

 

İstanbul Şubesinin Kurulmasında 1976 yılında Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak bulunan Mustafa Erdemli 1975 yılında yapılan Genel Kurulda içinde bulunduğu Yönetim Kuruluna İstanbul ve İzmir`de Şube Kurulması görevi verildiğini bu karar çerçevesinde TMMOB Mücadelesine destek veren arkadaşlar içerisinden bir yönetim Kurulu oluşturmaya çalıştıklarını ve Mehmet Turcan Başkanlığındaki bir Kurucu Yönetim Kurulun belirlendiğini belirtti. Türkiye`nin tek başına izole edilmiş bir yerde yaşamadığını ve çevresinde yaşanan pek çok gelişmenin ülkemizi etkilediğini belirten Erdemli çevremizde gelişen devasa sorunlara karşı demokrasi mücadelesinde kenetlenip birlikte mücadele etmezsek, bu sorunlara karşı mücadele eden demokratik örgütler içinde yer almazsak gerçekten ülkemizin çok daha karanlık günlere gebe olduğunu belirterek bu mücadelede hayatını kaybetmiş tüm meslektaşların önünde saygıyla eğildiğini belirtti.

 

Mustafa Erdemli`den sonra söz alan Prof.Dr.Ahmet Aksoy 40.yıl etkinliğini düzenlenmesinin bir görev anlayışının dışında bir kadirşinaslık olduğunu belirtti.Sivil Toplum kuruluşlarının dünyanın her yerinde o ülkelerde toplumsal, mesleki, insanı, insan hakları sorunları karşısında bir araya gelip mücadele verdikleri kuruluşlar olduğunu ülkemizde de HKMO`nun bu sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu belirtti. Ülkemizin çok olağan üstü bir süreçten geçtiğini bu gelişmelerden büyük üzüntü duyduğunu belirten Aksoy toplumun bizden beklentileri olan mesleki, çevre ve toplumsal konularda dik durarak elimizden geldiği kadarı ile hizmet vermeye devam edeceğimizi belirtti. 

Şube kuruluşundan bu güne gelinen 40 yıllık süreci özetlemeye çalışan sinevizyon gösteriminin ardından etkinliğimiz Midnight Train isimli grubunun müzik dinletisi ile devam etti. Etkinliğimizin düzenlenmesinde emeği geçen KÜSEK üyelerimize, Şube çalışanlarımıza, Şişli ilçe temsilcimiz Yaşar Belen`e, Şişli Belediye Başkanlığına, etkinliğimize katılan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Halil Özer, Şişli Kültür Müdürü Yusuf Enes Baykal`a Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi emekçilerine, Midnight Train müzik grubuna, etkinliğimize katılan üyelerimize ve öğrenci üyelerimize teşekkür ederiz.


İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.