ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA MÜHENDİSLİĞİ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Adli ve İdari Yargı Bilirkişiliğinde Harita Mühendisliği konusunun ele alındğı, Harita Yüksek Mühendisi Alişir Özperçin, Harita Yüksek Mühendisi Mahmut Gültekin ve Harita Mühendisi ve Avukat Recep Baki`nin konuşmacı olarak katıldıkları "Adli ve İdari Yargı Bilirkişiliğinde Harita Mühendisliği" etkinliğimiz 17 Aralık 2016 Cumartesi günü 14:00-17:00 saatleri arasında Şubemizde gerçekleştirildi

Kartal Kadastro Birimi Yetkilisi Harita Yüksek Mühendisi Mahmut Gültekin etkinliğin amacının Harita Mühendisi olarak görevli olduğumuz mahkemelerde ve dosyalarda bizim yapmamız gereken işler ile ilgili bir görüşün oluşturulması, diğer meslek disiplinleri ile ortak çalışma birliğinin sağlanması olduğunu vurguladı. Adli ve İdari Yargıda oluşturulan bilirkişi heyeti içerisinde bilirkişilik görevini üstlenen kişilerin diğer meslek disiplinlerindeki bilirkişiler ile görüşlerinin paylaşmasının önemli olduğunu belirten Gültekin imza atılan raporda sadece kendi alanımız ile ilgili görüşten değil raporun tamamına karşı sorumluluk üstlendiğimizi söyledi.

Bilirkişilik alanında görev alacak bilirkişilerin konuya ilişkin nitelikleri uygun mu değil mi, görev alanlarını biliyorlar mı gibi konuların artık gündeme geldiğini söyleyen Alişir Özperçin bu söyleşideki amacı olarak,birincisi harita mühendisinin bilirkişilikteki yeri nedir, ne yapabilir, ikincisi yeni bilirkişilik kanunu hakkında bilgi almak ve üçüncüsünün de yeni yasada da bahsedilen bilirkişilik raporlarının standartlaştırılmasının değerlendirmesi olduğunu belirtti.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünde görev yapan ve görev süresi içerisinde Hukuk Fakültesini bitirerek Avukatlık mesleğini icra etmeye başlayan Recep Baki eski mevzuatta bilirkişiliğin yeri nedir, bununla ilgili yapılan değişiklikler ve düzenlemeler, yeni kanundan neler bekliyoruz gibi konuları açıklayan bir sunum yaptı.

Söyleşi formatında katılımcıları katkıları ile konunun değişik boyutlarda tartışmaya açılan etkinliğimizin oldukça verimli geçtiğine inanıyoruz. Söyleşide konuşulan konuların ileriki dönem içerisinde raporlaştırılmasının planlandığı ve ilgili kurumlarla paylaşılacağı belirtildi. Etkinliğimize konuşmacı olarak katılan Harita Yüksek Mühendisi Alişir Özperçin, Harita Yüksek Mühendisi Mahmut Gültekin ve Harita Mühendisi ve Avukat Recep Baki`ye ve etkinliğimize katılan üyelerimize teşekkür ederiz.


Yukarı Çık