ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  24 Nisan 2018, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 15

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

GÜVENPARK KİMSENİN YAP-BOZU DEĞİLDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 28.02.2017  Güncellenme Zamanı: 28.02.2017 10:01:17  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

1 sn 1 sn: GÜVENPARK KİMSENİN YAP-BOZU DEĞİLDİR!

Ankara, uzun zamandır Mühendislik, Mimarlık ve Plancılık biliminden uzak bir şekilde bilgisayar oyunuymuşçasına yönetilmektedir. En son Ankara Büyükşehir Belediyesi, Güvenpark dolmuş duraklarının yeraltına alınmasıyla ilgili proje hazırlanması kararını AKP‘li, CHP‘li, MHP‘li ve BBP‘li Belediye Meclis üyelerin oy birliği ile almış, ardından gelen tepkiler üzerine ABB Başkanı İ. Melih GÖKÇEK tamamen teknik bir karşı duruş sergileyenlere karşı, bir başkentin 2017 yılının belediye başkanına yakışmayacak bir şekilde açıklama yaparak "Bağırta bağırta yapacağız" demiştir.

O İŞ ÖYLE OLMUYOR!

Yapılan tüm bilimsel ve teknik uyarılara rağmen, Ankara‘yı tapulu oyun bahçesi gibi yöneten Gökçek anlar mı bilmiyoruz ama, Güvenpark olarak adlandırılan, Ankara İli, Çankaya İlçesi, Devlet Mahallesi 9441 ada 1 parsel nolu taşınmaz üzerinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu‘nun 24.08.1994 tarih 1214 sayılı kararı ile 1. derece doğal sit alanı olarak korumaya alındığına dair şerhin bulunduğunu, 6785 sayılı imar kanununun 31. Maddesi uyarınca hazineden belediyeye devredilmiş olan hissenin, belediye tarafından ‘‘PARK‘‘ amacı dışında kullanılamayacağını, imar planında değişiklik yapılarak umumi hizmetler dışında bir maksatla tahsis edildiği taktirde tapuda yer alan hissenin tekrardan hazine adına tescil edileceğinin bilinmesini isteriz.

Daha açık ifadeyle;

Güvenpark, sabah erken kalkıldığında rüyada görülen projelerin hayata geçirilmesini engelleyen, devletin güvencesindeki tapu kayıtlarında kanuni tedbirlerle korunuyor olmakla beraber, eğer ‘‘PARK‘‘ amacı dışında kullanımı söz konusu olursa, alan ABB‘den alınıp hazineye devredilecektir.

ÇÖZÜM ÖNERİMİZ: BİLİM, TEKNİK VE AKIL

Ulaşım politikası, politikasızlıktan ibaret olan bir Belediye Başkanı, Güvenpark‘taki dolmuşları yerin 7 kat dibine indirse de Ankaralının ulaşımda yaşadığı sıkıntı ve Güvenpark‘taki karmaşa çözüm bulmayacak. Bu parçacı, günü kurtarma yaklaşımıyla Güvenpark civarındaki trafik kargaşası çözüm bulmayacak. Eğitimini aldığımız ve dünyanın her tarafında uygulanan ulaşım politikalarının hiçbiri Melih Gökçek‘in rüyasında görüp yapmaya çalıştığı projeyi işaret etmiyor. Eğer Gökçek samimiyse ve Güvenpark özelinde tüm Ankara‘nın ulaşım sorununu çözmek istiyorsa ulaşım ana planı doğrultusunda bilimi ve tekniği esas alan, akılcı ve çağdaş uygulamalar doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Kentsel yaşantının daha çağdaş şartlarda sürdürüldüğü ülkelerde, olmayan dolmuş uygulamasının kaldırılıp (bu alandan ekmek yiyen vatandaş mağdur edilmeden!) yerine uzun vadede toplu ulaşımın geliştirileceği, eksik vagonların giderildiği ve sinyalizasyon sisteminin çözüldüğü raylı sistemin yaygınlaştırıldığı, "rüya" olmayan bir politika
nın uygulanmaya başlanması gerekmektedir.

Ankara denilince akla gelen bir mekanın, GÜVENPARK‘ın tapu kaydında bulunan ve devlet tarafından güvence altına alınan şerh ve beyanlara rağmen yok edilmesine sessiz kalmayacağımızı ve bağıra bağıra bu mekanın amacı doğrultusunda kullanılmasını sağlamak için çabalayacağımızın bilinmesini isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu


Ankara Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.