ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  25 Mart 2018, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

MESLEKTE 50. HİZMET YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: ŞUBAT 2018 99

  

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 07.03.2017  Güncellenme Zamanı: 08.03.2017 11:09:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Kadınların özgürlük mücadelesi, tüm insanlığın özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır. Toplumların gelişmişlik göstergesi kadına verdiği değerle doğru orantılıdır. İnsanlar arasında eşitliğin ilk koşulu kadın erkek arasındaki eşitlikten geçer; hem yasa önünde hem de uygulamada bunun sağlanması insanlığın ilerlemesi için şarttır.

Ülkemizde kadınların siyasal haklarıyla ilgili düzenlemeler Cumhuriyetle birlikte önce 1930‘da belediye seçimlerinde seçme, 1933‘te çıkarılan Köy Kanunu‘yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934‘te Anayasa‘da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları olarak tanınmıştır. Kadınlara Fransa‘da 1944‘de, İtalya`da 1946`da, İsviçre`de 1971 yılında ancak seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. 

Kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçimler olan 8 Şubat 1935 yılı TBMM 5. dönem seçimleridir. Bu seçimlerde 17 kadın milletvekili TBMM`ye girdi. Bugün tam 80 yıl sonra, 2015 Genel Seçimleri sonucu milletvekili seçilen kadın sayısı ancak 75‘dir! Meclis`teki kadın vekil oranı % 14`tür. Yerel yönetimlerde ise bu oran % 10 seviyelerindedir.

Cumhuriyetin verdiği kağıt üzerinde haklar kadınlarımız tarafından başarıyla kullanıldı, ancak özellikle 1950`den sonra bu hakları kullanmada bir durgunluk ve giderek gerileme dönemine girildi. 

1980 darbesinden  sonra şekillenen siyasal ortamdan sonra iktidara gelen anlayışlarca, diğer tüm demokratik kazanımlar gibi bu haklar da budanmaya, kadına "dini" bir takım özellikler yüklenmeye, din siyasete kadın üzerinden bulaştırılmaya başlandı. Ülke genelinde fiziksel şiddete uğrayan kadınların oranı %39 düzeyine yükseldi.  

Avrupa ülkelerinde kadınların iş gücüne katılımı % 50`nin üzerindeyken, Türkiye`de bu rakam % 20`lerde kaldı. İstihdama katılan kadınların % 47`si tarımda, % 49`u ücret ya da yevmiye karşılığı çalışmakta, % 38`i de ücretsiz aile işçisi olarak hayatlarını kazanma mücadelesi vermektedir.

Eğitimden yoksun bırakılan, geleneksel dinsel normlarla ve baskıcı toplumsal kurallarla yetişmiş kadınlar birey olma niteliğini yakalayamamakta ve haklarını koruma gücünü bulamamaktadırlar. Kadının siyaset, üretim, yönetim ve karar alma süreçlerinden uzak tutulması, kadın hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesini engellemekte, kadınlara yönelik şiddetin, baskının ve ayrımcılığın süre gitmesine neden olmaktadır. 

8 Mart 1857 tarihinde, ABD`de kadınlara karşı yapılan katliam nedeniyle Kopenhag‘da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı‘nda 8 Mart tarihinin "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmasına karar verilmesinden bu yana dünyanın emekçi kadınları, demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesi içindedirler. 

Yasaklara başkaldıran, biat etmeyi reddeden, kader belletilen şiddet ve ayrımcılığa karşı dünyanın tüm kadınları ile dayanışma gösteren, özgürlük ve eşitlik adına mücadele veren kadınlar, çağdaş ve demokratik bir toplumun oluşması yolunda onurlu bir şekilde yürümektedir.  

Kadın meslektaşlarımız TMMOB ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odamızın yönetim kurulları dahil her biriminde eşit ve özgürce yer almakta, demokratik işleyişte aktif rol oynamaktadırlar. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, kadınlarımızla el ele eşit yaşadık, yaşıyoruz.  

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

 

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
MART 2017 
 

Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.