ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  19 Mart 2018, Pazartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Hukuk Birimi

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İSTANBUL ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 2017-1

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
ALİŞİR ÖZPERÇİ MAHMUT GÜLTEKİN RECEP BAKİ MUHAMMET AFŞİN ALTINÖZ

Tüm Şube Kitapları

  

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI KADINLAR 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE BAKIRKÖY’DEYDİ!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.03.2017  Güncellenme Zamanı: 09.03.2017 15:25:04  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, Valiliğin yasaklama girişimlerine karşı kadın örgütlerinin itirazları sonucu yasağın aşılması ile 5 Mart 2017 Pazar günü büyük bir coşku ve mücadele azmi ile Bakırköy‘de kutlandı. Çağrısını 8 Mart Kadın Platformunun yaptığı mitingde, değişik kesimlerden kadınlar rengarenk kıyafetleri, afişleri, pankartları ve sloganları ile meydanlardaydı.

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Kadınlar da, kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete, iş yaşamında cinsiyetçiliğe, savaşa karşı, eşit işe eşit ücret ve KHK`lar ile işten atmaların son bulması vb. taleplerini dile getirmek ve cinsiyetçi yaklaşımların son bulduğu özgür bir dünya özlemlerini haykırmak için 5 Mart 2015 Pazar günü 12:00‘da Bakırköy`de mor kurdeleli baretleri ile "Yaşam Hakkımız, Emeğimiz, Mesleğimiz için HAYIR" pankartı arkasında buluştular.

"Baretime Dokunma Şantiyede bende varım unutma", " Kadınlar Artık Susmayacaklar", "Erkek vuruyor, Devlet koruyor!", "Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir" "Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son", "Eşit işe, Eşit Ücret", "Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz", "Erkek vuruyor, Devlet Koruyor", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Erkek Şiddetine, Tacize, Tecavüze, Cinsel Istismara, İstismarı Meşrulaştırmaya Çalışanlara, Savaşa, Sınırötesi Operasyonlara, Milliyetçiliğe , KHK`lara, Homofobiye, Tehditle Rıza Devşirenlere, Fazla Mesailere, Güvencesiz Çalışmaya, Işsizliğe HAYIR! HAYIR HAYIR DEMEKTİR; HAYIR HAYIR DEMEKTİR!" gibi birçok slogan ile sorunlarını ve taleplerini dile getiren Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Kadınlar şarkılar, zılgıtlar ve halaylarla coşkulu bir şekilde 8 Mart‘ı kutladılar.

Yürüyüş kortejinin miting alanına ulaşmasının ardından başlayan mitingde ilk olarak kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından okunan 8 Mart kadın platformu ortak metninde, "Bize dayatılan, belki de telafisi imkansız olacak olan, haklarımızı, kazanımlarımızı elimizden almaya çalışan bir rejim değişikliğidir. Ancak biz kadınlar biliyoruz ve inanıyoruz ki bu saldırıyı yine bizim gücümüz ve mücadelemiz püskürtecektir, bir gecede çıkarttıkları yasayla, çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla af önergesi getirmek istediler, sokakları isyanımızla doldurduk ve yasalaşmasına izin vermedik. Kahkahalarımızı çalmak isteyenlere inat, zulmün karşısında gülümseyerek bu gidişatı durduracağız. Toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında, evde, sokakta, okulda, işte bizleri yok saymaya çalışan erkek egemen düzene karşı direnmeye devam edeceğiz. Yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış için isyan ve dayanışma ile hayatı hep birlikte örgütleyeceğiz. Şimdiye kadar hakkımız olanları, özgürlüğümüzü nasıl direnerek kazandıysak, yine kazanacağız" dendi. Ortak metnin ardından miting, konuşmalar ve müzik dinletileri ile devam etti.

 

8 Mart etkinlik ve yürüyüşlerine katılan kadın üyelerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyor, gelecek 8 Mart‘ta tüm kadın üyelerimizle bir ara da bulunmayı umut ediyoruz.

 


İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.