MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI KADINLAR 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE BAKIRKÖY’DEYDİ!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, Valiliğin yasaklama girişimlerine karşı kadın örgütlerinin itirazları sonucu yasağın aşılması ile 5 Mart 2017 Pazar günü büyük bir coşku ve mücadele azmi ile Bakırköy‘de kutlandı. Çağrısını 8 Mart Kadın Platformunun yaptığı mitingde, değişik kesimlerden kadınlar rengarenk kıyafetleri, afişleri, pankartları ve sloganları ile meydanlardaydı.

Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Kadınlar da, kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete, iş yaşamında cinsiyetçiliğe, savaşa karşı, eşit işe eşit ücret ve KHK`lar ile işten atmaların son bulması vb. taleplerini dile getirmek ve cinsiyetçi yaklaşımların son bulduğu özgür bir dünya özlemlerini haykırmak için 5 Mart 2015 Pazar günü 12:00‘da Bakırköy`de mor kurdeleli baretleri ile "Yaşam Hakkımız, Emeğimiz, Mesleğimiz için HAYIR" pankartı arkasında buluştular.

"Baretime Dokunma Şantiyede bende varım unutma", " Kadınlar Artık Susmayacaklar", "Erkek vuruyor, Devlet koruyor!", "Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir" "Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son", "Eşit işe, Eşit Ücret", "Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz", "Erkek vuruyor, Devlet Koruyor", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Erkek Şiddetine, Tacize, Tecavüze, Cinsel Istismara, İstismarı Meşrulaştırmaya Çalışanlara, Savaşa, Sınırötesi Operasyonlara, Milliyetçiliğe , KHK`lara, Homofobiye, Tehditle Rıza Devşirenlere, Fazla Mesailere, Güvencesiz Çalışmaya, Işsizliğe HAYIR! HAYIR HAYIR DEMEKTİR; HAYIR HAYIR DEMEKTİR!" gibi birçok slogan ile sorunlarını ve taleplerini dile getiren Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Kadınlar şarkılar, zılgıtlar ve halaylarla coşkulu bir şekilde 8 Mart‘ı kutladılar.

Yürüyüş kortejinin miting alanına ulaşmasının ardından başlayan mitingde ilk olarak kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından okunan 8 Mart kadın platformu ortak metninde, "Bize dayatılan, belki de telafisi imkansız olacak olan, haklarımızı, kazanımlarımızı elimizden almaya çalışan bir rejim değişikliğidir. Ancak biz kadınlar biliyoruz ve inanıyoruz ki bu saldırıyı yine bizim gücümüz ve mücadelemiz püskürtecektir, bir gecede çıkarttıkları yasayla, çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla af önergesi getirmek istediler, sokakları isyanımızla doldurduk ve yasalaşmasına izin vermedik. Kahkahalarımızı çalmak isteyenlere inat, zulmün karşısında gülümseyerek bu gidişatı durduracağız. Toplumsal yaşamın ve hayatın tüm alanlarında, evde, sokakta, okulda, işte bizleri yok saymaya çalışan erkek egemen düzene karşı direnmeye devam edeceğiz. Yaşam, eşitlik, özgürlük, laiklik ve barış için isyan ve dayanışma ile hayatı hep birlikte örgütleyeceğiz. Şimdiye kadar hakkımız olanları, özgürlüğümüzü nasıl direnerek kazandıysak, yine kazanacağız" dendi. Ortak metnin ardından miting, konuşmalar ve müzik dinletileri ile devam etti.

 

8 Mart etkinlik ve yürüyüşlerine katılan kadın üyelerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyor, gelecek 8 Mart‘ta tüm kadın üyelerimizle bir ara da bulunmayı umut ediyoruz.

 


Yukarı Çık