ŞUBE KADIN KOMİSYONUMUZUN DÜZENLEDİĞİ “TOPLUMSAL CİNSİYET BAĞLAMINDA: İŞ, AŞ, AŞK” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şubemiz Kadın Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında düzenlenen ve Sosyolog Selda Altınok`un konuşmacı olarak katıldığı “Toplumsal Cinsiyet Bağlamında: İş, Aş, Aşk” etkinliği 11 Mart Cumartesi günü Şubemizde gerçekleştirdi.

Şubemiz Kadın Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Bağlamında: İş, Aş, Aşk" etkinliği 11 Mart Cumartesi günü Şubemizde gerçekleştirdi.

Şube II. Başkanımız Simge Topcu‘nun açılış konuşması ile başlayan etkinliğimiz Sosyolog Selda Altınok‘un yaptığı sunum ile devam etti.

Sosyolog Selda Altınok sunumunda, biyolojik ve toplumsal cinsiyet kavramları, farklı ülkelerdeki toplumsal cinsiyet algıları, kadın ve erkeğe yüklenen toplumsal cinsiyet rollerinden bahsetti.

Ayrıca etkinliğimizin başlığında yer alan "aş" kavramının erkek için kazanç, rekabet ve güç gibi kavramlar ile kadın için ise yaşam, beslenme, şefkat ve sevecenlik gibi kavramlar ile eşleştirilerek nasıl toplumsal cinsiyet rollerine büründürüldüğüne değindi. Kadın iş gücünün farklı ekonomik sistemlerde ucuz işgücü olarak kullanılması ve savaş zamanında kar hırsı ile ön plana çıkarılması, kadın bedeni üzerinden yaratılan pazar, görünmeyen ev içi emeğe ve kadın mücadelesine değinen Selda Altınok‘un sunumundan sonra etkinlik katılımcıların yorumları ve soruları ile devam etti.

İkramlar eşliğinde sohbetin devam ettiği ve oldukça güzel geçen etkinliğimize katılarak bilgi ve birikimlerini bizlerle paylaşan sayın Selda Altınok‘a, etkinliğe katılan kadın üyelerimize ve misafirlerimize teşekkür ederiz.


Yukarı Çık