ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  24 Mart 2018, Cumartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Hukuk Birimi

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İSTANBUL ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 2017-1

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
ALİŞİR ÖZPERÇİ MAHMUT GÜLTEKİN RECEP BAKİ MUHAMMET AFŞİN ALTINÖZ

Tüm Şube Kitapları

  

CEMİL CANDAŞ DAVASININ İLK DURUŞMASI GERÇEKLEŞTİ!

    Yayına Giriş Tarihi: 16.03.2017  Güncellenme Zamanı: 16.03.2017 13:36:18  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

18 Temmuz 2016`da Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı iken makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden, Odamızın çeşitli kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı meslektaşımız Cemil Candaş cinayetinin ilk duruşması 15 Mart Çarşamba günü saat 10.00`da Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

18 Temmuz 2016`da Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı iken makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden, Odamızın çeşitli kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı meslektaşımız Cemil Candaş cinayetinin ilk duruşması 15 Mart Çarşamba günü saat 10.00`da Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma öncesi saat 9.00‘da Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Cemil Candaş‘ın ailesi, Odamız Genel Merkez ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve odamız üyeleri, TMMOB Bileşeni odaların yöneticileri ve üyeleri, Şişli Belediyesi çalışanları, Tüm Bel-Sen, DİSK, KESK üye ve yöneticilerinin de içinde bulunduğu kalabalık bir kitle katıldı.

Basın açıklamasında İlk sözü alan Cemal Candaş konuşmasında, kardeşinin acısının hala taze olduğunu, 92 yaşında ki annelerine Cemil Candaş‘ın vurularak öldürüldüğünü söyleyemediklerini, üzüntü ve öfkeden dolayı ona da bir şey olmasından korktuklarını belirtirken,  "sizlerden bir ricam var, Cemil‘in katledilmesi ile ilgili bilgisi olanlar lütfen adalete yardımcı olsunlar. Bilip de söylemeyenleri ise vicdanları ile baş başa bırakıyorum" dedi. 

Cemal Candaş‘ın ardından söz alan Odamız Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, "Cemil Candaş‘ın katledilmesinin emrini verenlerin Şişli‘de, İstanbul‘un başka yerlerindeki yağma, talan, çıkar ilişkileri ile yerel yönetim anlayışını yozlaştıran odaklar olduğuna eminiz. 

Kent yönetimini kamusal bir alan görmeyip, imar yolsuzlukları yapıp, sahte evraklarla sahte ruhsatlar düzenleyip, rant vurgunu peşinde koşan, haksızca, zalimce, insafsızca zenginleşen, katlarında, yatlarında, villalarında gününü gün eden alçak, hain çeteler; sizlere bir kez daha sesleniyoruz. Biliniz ki, bu işin sonu nereye kadar giderse gitsin, kime ya da kimlere kadar uzanırsa uzansın, siyasi bağlantılarınız her ne olursa olsun, pes etmeden, yorulmadan takipçiniz olacağız. 

İşte bu nedenle, bugün görülen dava sadece Cemil Candaş davası değildir. İşini düzgün yapmaya çalışan tüm mühendis mimar ve şehir plancıların, kamu emekçilerinin ortak davasıdır."  dedi.

Sonrasında söz alan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, "Cemil‘i katlettiklerinde, bu rant zehrini Şişli‘den akıtacağıma ve Cemil‘in davasının takipçisi olacağıma söz verdim. ‘Temiz belediyecilik mücadelemize tüm kararlılığımızla devam edeceğiz, vazgeçmeyeceğiz‘ dedim. O gün ne söylediysem, bugün de misliyle arkasındayım. 

O gün, Cemil‘in katillerine ‘Ben sizi, bize yaptığınız gibi tehdit etmiyorum. Benim arkamda devletin namuslu polisi, savcısı, hakimi var.  Bizi koruyacak devletin kurumlarına güveniyorum‘ diye seslenmiştim. 

Gün, işte o gün. Birazdan Cemil‘in katili ve azmettirenleri adalet karşısında hesap verecek. Adaletin en keskin şekilde yerini bulacağına yürekten inanıyorum. Bizi Cemilsiz, kızını babasız bırakan o canilerin cezalarını en ağır şekilde almalarını diliyorum. Bu dava, sadece Şişli Belediyesi olarak bizim değil, temiz toplum isteyen herkesin sahip çıkması gereken çok önemli bir davadır." dedi.

Kamu emekçileri sendikaları adına söz alan temsilci KESK ve DİSK olarak Kamu emekçilerinin üzerinden kentin ürettiği rantın hesaplaşmasını yapmak isteyenlere karşı emekçilerin bir arada olduğunu duyurmak için orada olduklarını belirtti.

Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından kitle hep beraber davanın görüleceği Çağlayan Adliyesine yürüdü. Adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından Cemil Candaş‘ın ailesinin katılımı ile duruşma başladı.

Duruşmada 6 tutuklu sanık hakim karşısına çıktı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen tetikçi Şenol Şahin ile azmettirici Mithat Yılmaz ile kasten öldürmeye yardım etme suçundan 25 yıl hapisleri istenen diğer tutuklu sanıklar Engin Gölve, Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Bilal Yaman katıldı. Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, atılı suçun niteliği, mevcut delil durumunu dikkate alarak tutuklu sanıklar Mithat Yılmaz ve Bilal Yaman‘ın tahliyesine, sanık Mithat Yılmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı koymasına ve diğer 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Cemil Candaş‘ı bir kez daha saygı ile anıyor ve bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz!


İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.