ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  24 Nisan 2018, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Hukuk Birimi

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İSTANBUL ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 2017-1

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
ALİŞİR ÖZPERÇİ MAHMUT GÜLTEKİN RECEP BAKİ MUHAMMET AFŞİN ALTINÖZ

Tüm Şube Kitapları

  

“REFERANDUMA GİDERKEN YÖNETİM SİSTEMLERİ VE YENİ ANAYASA” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.03.2017  Güncellenme Zamanı: 28.03.2017 14:27:33  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Referanduma Giderken Yönetim Sistemleri Ve Yeni Anayasa etkinliği 25 Mart Cumartesi günü Şubemizde gerçekleştirildi.

Referanduma Giderken Yönetim Sistemleri Ve Yeni Anayasa etkinliği 25 Mart Cumartesi günü Şubemizde gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışını yapan Şube II. Başkanımız Simge Topcu, öncelikle etkinliğe katılan üyelerimize ve katılımcılara teşekkür ederken, son zamanlarda ülkemizin şiddet sarmalında olduğunu, patlayan bombalarla ölen masum insanlar, sokağa çıkma yasakları, komşu ülkelerimizle yaşadığımız sorunlar, mültecilik ve darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal ve yayınlanan KHK‘lar ile işinden edilen kamu görevlilerinin olduğu bir ortamda yinede geleceğe umutla bakılması gerektiğini söyledi.

Simge Topcu, Ülkemizin içerisinde bulunduğu böyle bir ortamda önümüze 18 maddelik bir anayasa değişikliğinin sürüldüğünü ve bunu oylamamızı istediklerini belirtirken, bu etkinlik ile önümüze nasıl bir anayasa sunulduğunu ve neyi oylayacağımızı anlamaya çalışacağımızı belirtti.

Simge Topcu‘dan sonra söz alan Av. Gülşen Denizhan, Parlamenter Sistemin ve Başkanlık sisteminin ne olduğundan ve bu sistemlerin dünyadaki uygulamalarından bahsetti.  Parlamenter sistemin 18.yy da mutlak monarşiye (tüm güçlerin tek bir kişide toplanması) karşı oluşan bir demokrasi talebi ile halkın seçtiği kişilerin yönetime gelmesi anlayışı ile İngiltere‘de başladığını ve 19.yy da bütün batı ülkelerinin bu sistemi benimsemiş olduğunu belirtti.

Oluşturulan ve oylamaya sunulan anayasa ile ilk anayasanın bile gerisine düşüleceğini belirten Gülşen Denizhan, yasama-yürütme-yargının birbirinin hakimiyeti altında olamayacağından, kuvvetler ayrılığının her sistemde temel argüman olduğundan bahsederken Cumhurbaşkanının tarafsızlığı ilkesinin önemine vurgu yaptı. Oylanacak anayasa değişikliği ile parlamentonun bütün denetleme yetkilerinin elinden alındığı ve bütün yetkinin Cumhurbaşkanında toplandığını belirtti.

Söz alan Av. Aycan Topay ise 18 maddelik anayasa paketinde değiştirilmesi düşünülen maddelerin mevcut halleri ve anayasa değişikliği çıkarsa durumun ne olacağını belirten bir karşılaştırma ile öngörülen anayasa değişikliğini değerlendirdi. Bakanlar Kurulunun ortadan kaldırılması ve Yürütme yetkisinin tek başına Cumhurbaşkanına tanınmasının bu paketin özünü oluşturduğunu söyleyen Aycan Topay, yine bu anayasa değişikliği ile partili Cumhurbaşkanlığı olasılığının olduğu, Cumhurbaşkanının dilediği gibi Kanun Hükmünde Kararnameler ve yönetmelikler çıkarma yetkisi, üst düzey kamu görevlilerinin belirlenmesi ve Ülkenin Milli Güvenliği konusunda tek başına karar verebilme yetkisi ile donatıldığına ve yasama ve yargının tek kişinin vesayetinde olduğu sınırsız yetkiye vurgu yaptı.

Av. Hülya Uygun ise, referandum sonrası bizleri nelerin beklediğine dair yaptığı sunumda, aslında getirilmek istenenin bir sistem olmadığı çünkü sistemlerde yer alan herkesin bir fonksiyonunun olduğu bir mekanizmanın var olduğunu, bu mekanizmada yer alan her kurumun bir yeri ve değeri olduğundan ve anlamlı bir role sahip olduğundan bahsetti.

Bu anayasa değişikliğinde ise bütün yolların tek bir kişiye çıktığından bahseden Hülya Uygun, bu kişinin ise Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Bizde önerilen anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının belli olmadığı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarının halk tarafından değil bizzat Cumhurbaşkanının kendisi tarafından seçileceğine vurgu yaptı ve bunun en yakın örneğinin de Azerbaycan Devlet Başkanının kendi eşini Cumhurbaşkanı yardımcısı seçmesi ile görüldüğünü belirtti.

Av. Hülya Uygun, yeni anayasa taslağında Cumhurbaşkanının kararnameler çıkarma ve tek başına olağanüstü hal ilan etme yetkisine sahip olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanının siyası sorumluluğu olmayacağı, gensorunun kalktığı ve siyası sorumluluk olarak sadece 5 yılda bir seçim yapılacağına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunun ise Cumhurbaşkanı görevdeyken "görevle ilgili" işlediği suçlardan dolayı olabileceği, bununda mecliste 400 milletvekilinin Cumhurbaşkanının yargılanması ile ilgili kararının gerektiği fakat bu sürede Cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisinin olduğunu belirterek bu hakkın hayatı boyunca geçerli bir dokunulmazlık olduğuna vurgu yaptı.

Etkinlik Avukatların sunumlarından sonra katılımcıların soruları ile devam etti. Etkinliğimize konuşmacı olarak katılarak bilgi ve birikimlerini bizlerle paylaşan sayın Gülşen Denizhan, sayın Aycan Topay, sayın Hülya Uygun‘a ve katılımcılara teşekkür ederiz.


İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.