19 MAYIS 1919`UN ŞARTLARINI YAŞIYORUZ

Atatürk‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti‘nin millî bayramıdır.

19 Mayıs 1919 günü, emperyalist güçlerin açık işgali karşısında, bunu asla kabul etmeyen iradenin lideri olarak Mustafa Kemal Atatürk‘ün Samsun‘a geldiği, bir halkın bağımsızlık ve özgürlük uğruna direnmeye karar verdiği, Kurtuluş Savaşı‘nın başladığı kabul edilen gündür.

Her yıl 19 Mayıs tarihinde coşkuyla kutladığımız bayram, Cumhuriyetin ilanından sonra ilk defa 24 Mayıs 1935`te "Atatürk Günü" olarak kutlanırken, Beşiktaş Jimnastik Kulübünün girişimleriyle Fenerbahçe Stadı‘nda Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun katılımıyla bir "spor günü" halini almıştı.   

Daha sonra düzenlenen "Spor Kongresi"nde "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adıyla ve her yıl yapılması önerilmiş, bir konuşmasında "Ben 19 Mayıs‘ta doğdum" diyen Cumhurbaşkanı Atatürk‘ün onamasıyla 20 Haziran 1938 tarihli kanunla kutlanmaya başlanmış, 12 Eylül darbecilerinin çıkardığı yasayla da "Atatürk‘ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır. İlk kez 2012‘de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, Mili Eğitim Bakanlığı‘nca okullara gönderilen bir yazıyla stadyumlarda kutlanmaması önerilse de bayram tüm yurtta ilk günkü coşkusuyla kutlanmaya devam etmiştir.

Bölgemizde, emperyalist ülkelerin yüz yılın başındaki gibi toplaşıp ülkelerin sınırlarını yeniden çizmeye niyetlenmesi ve ülkemizin içinde bulunduğu tarihsel derinlik dikkate alındığında tam da 19 Mayıs 1919`un şartlarına benzer şartlar yaşadığımız görülmektedir.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak üyelerimizin ve halkımızın, "Tam bağımsız Türkiye" şiarıyla emperyalizme karşı dünya ezilen uluslarına örnek olmuş mücadelenin meşalesinin yakıldığı gün olan 19 Mayıs  Atatürk‘ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘nı kutluyoruz.

TMMOB 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2017

Yukarı Çık