DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLAYAMIYORUZ!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLAYAMIYORUZ!

1972 yılından beri her 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" olarak kutlanıyor. Ancak ne yazık ki, ülke ve dünya ölçeğinde çevre sorunları gerilemek yerine gittikçe artıyor, doğa ve insan sağlığına ciddi zararlar veren çeşitli felaketler yaşatılmaya devam ediyor.

Ormanlarımız yok edilerek kentsel/rantsal dönüşümler sürüyor, derelerimiz HES‘ler için satılıyor, madencilik faaliyetleri için tarım alanlarımız tahribata uğruyor, çevresini doğasını savunmaya çalışan insanlar baskıya, şiddete maruz kalıyor.

En Büyük Katliamlar İmardan Geliyor!

Daha yaşanabilir bir ortam yaratmak ve yaşam alanlarımızı düzenlemek için geliştirilen imar planları zenginleşme amacıyla değiştiriliyor, yaşanabilir çevre yok ediliyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ‘nin bugün "En büyük hırsızlıklar imardan geliyor" demeci aslında her şeyi açıkça ortaya sermekte iken 2006 yılından beri defalarca kez meclise getirilen ancak kabul edilmeyen zeytinlik alanları yok edecek olan yasa teklifi yine meclis gündemine getiriliyor. Ortalama ömrü 400 yıl olan (3000 yaşında olan ağaçlar da mevcut) barışın simgesi, bölgenin en büyük zeytin üreticisi olan Anadolu topraklarından söküp atılmak isteniyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün özel mülkü olan ve şartlı olarak bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği talan ediliyor. Binlerce yılda oluşan doğal güzelliğe sahip Cerattepe, madencilik faaliyetiyle özel bir şirkete devrediliyor. "Yeşil Yol" adı altında meralar, yaylaklar imara açılıyor. Parklar, yeşil alanlar imara açılıyor, yeşile beton dökülüyor. Ortalama insan ömrünün 5 katındaki zeytin ağaçları sökülüp Termik Santral ve sanayi alanları yapılıyor...

Bu Memleket Bizim!

Bu ülke ve insanı; tüm maden, enerji, inşaat şirketlerinden daha değerlidir. Yaşamın, barışın ve nesilden nesile miras olarak bırakılan bu değerli toprakların kurban edilemeyeceğini korunarak yaşatılması ve daha da geliştirilmesi gerekliliğini bir kere daha Dünya Çevre Günü‘nde hatırlatıyor, doğayla iç içe, daha sağlıklı, yaşanabilir bir çevre dileğimizi, bu çerçevede yapılacak yasal düzenlemeler ve uygulamalarla geliştirilmesi gerektiğini bir kere daha yineliyoruz.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu


Yukarı Çık