SİVAS KATLİAMI’NI UNUTMADIK!

Bundan tam 24 yıl önce ülke tarihimizin en kara günlerinden birini yaşadık: Bilginin, bilincin, direncin simgesi "Pir" Sultan Abdal‘ı yaşadığı yer olan Sivas‘da anmak için düzenlenen etkinliğe katılan aydın, yazar, şair, sanatçı, ozan ve semah grubundan oluşan onlarca kişi sığındıkları Madımak Oteli`nde yakılarak katledildi.

Madımak Oteli`ne saldıran gerici güruh "Cumhuriyet burada kuruldu – Burada yıkacağız!" diye bağırıyor, Atatürk büstünün boynuna ip bağlayıp Sivas sokaklarında sürüklüyordu. Katliam, 35 insanımızı bizden koparsa da temelde Cumhuriyet‘e ve onun ilerici kazanımlarına yönelikti.

Ankara 1 No.lu DGM‘nin "Sivas Katliamı" ile ilgili gerekçeli kararı, gerçeği özetler niteliktedir: "Kutsal kitaplarda bile, değil bir insanı, bir karıncayı yakarak öldürmek en büyük günah sayılmıştır. 35 kişi yanarak ölürken sanıkların vicdanlarında en ufak bir acıma hissi uyanmamıştır.‘ İçlerindeki bu kin ve nefret, Cumhuriyete, Atatürk‘e, onun devrimlerinedir. Türkiye‘nin aydınlık yüzlü insanları, Sivas Katliamını hiçbir zaman unutmamalı, unutturmamalıdır."

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, bu topraklarda her türlü şiddeti ve katliamı, etnik ve dinsel boğazlaşmaya yol açacak eylemleri şiddetle kınıyor, Sivas katliamında yitirdiğimiz canlarımızı bir kez daha saygı ile anıyor, Cumhuriyete ve Cumhuriyet Devrimlerine her zaman sahip çıkacağımızı yeniden vurguluyoruz.

Mesleki kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Temmuz 2017

 

Yukarı Çık