CEMİL CANDAŞ ARAMIZDAN AYRILALI BİR YIL OLDU!

Cemil Candaşsız bir yılı geride bıraktık!

Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Harita Mühendisi meslektaşımız Cemil Candaş`ın görevi başında katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

HKMO Ankara Şubesi eski Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi, Denetleme Kurulu Üyesi olarak Odamızın hemen her organında aktif görevler almış ve bir "Odacı" olmanın ötesinde bir ağabey bir yoldaş olmuş Cemil Candaş, hayatının en verimli çağında, ülkemizin aydınlarına reva görülen bir sonla, 18 Temmuz 2016`da haince vurularak aramızdan ayrıldı. 

O, yüreği adalet duygusuyla dolu gerçek bir yurtsever, gerçek bir halkçı, gerçek bir demokrat olarak kendini insanlığa adamıştı. 

Bütün aydınlarımız gibi vicdan sahibiydi; hep adaleti, eşitliği, kamu çıkarını önde tuttu. Bu yüzden her türlü baskıya uğradı, sürüldü, işten çıkarıldı, yetmedi katledildi!

O‘nun katline karar verenler haindi, sinsiydi, acımasızdı. Ülke topraklarını yurt, kentlerimizi kamu malı değil, yağmalanıp talan edilecek bir rant alanı olarak gören odaklardı. Onlar çıyanlardı, engereklerdi, yılanlardı. Aşımıza ekmeğimize göz koyanlardı!

Cemil Candaş‘a yapılmış saldırı tüm mühendislerin, TMMOB‘un kültürüne, ilkelerine, halkçı kamucu anlayışına yapılmış bir saldırıydı. Bu nedenle, bir mühendis olarak onurlu duruşunu koruyarak sonsuzluğa göçen meslektaşımız Cemil Candaş`ın davası, sadece Şişli Belediyesi`nin ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası`nın değil, aynı zamanda temiz toplum isteyen herkesin peşini bırakmaması gereken bir davadır. 

Artık Cemil Candaşların hedef yapılabildiği bir ülke istemiyoruz. Adaletin hakkın hukukun olduğu bir ülke hepimizin özlemidir.  Bu karanlık odaklarla mücadele, bu bezirgânların ortaya çıkarılması boynumuzun borcudur.

İstanbul Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesi`nde süren davayı, gerçek suçlular ortaya çıkarılıp adalet tam ve eksiksiz olarak tecelli edene dek takip edeceğiz.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, Candaş‘ımızı saygıyla anıyor, anısını, ilkelerini, öğretilerini sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyor, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz.   

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
19 Temmuz 2017

 

Not: Sevgili Cemil CANDAŞ katledilişinin birinci yılında 19 Temmuz 2017 de Şişli Belediyesinde, 21 Temmuz 2017 de Beşikdüzü/Trabzon mezarı başında anılacaktır.

 Dosyalar

(229 KB) (14.07.2017 14:14:55)

Yukarı Çık