İSTANBUL’DA SEL FELAKETİ

“Takdir-i Doğa Değil Takdir-i İdare”dir!

İstanbul, yağmurlara dayanamıyor artık.

İstanbul`da dün yağan yağmur küçümsenecek şiddette bir yağmur değildi. Fakat bu yağmurun felakete dönüşmemesi gerekirdi.

Neredeyse her yağmur felakete dönüşüyor, caddeler ve sokaklar sel altında kalıyor, trafik felç oluyor, can ve mal kayıpları yaşanıyor.

Sorumlular, her zamanki gibi bahaneler üretiyor, "Hiçbir altyapı buna dayanamaz" diyor, suçu üstlenmiyor, doğaya yüklüyor.

Oysa gerçek suçlu belli...

İstanbul`da orman alanlarını kimler yok ediyorsa, su havzalarını, dere yataklarını rant uğruna kimler imara açıyorsa, aşırı yapı yoğunluğunu ve betonlaşmanın hızla artmasını kimler sağlıyorsa, kıyıları kimler yağmalıyorsa, İstanbul`u plansız, programsız, altyapısız kimler büyütüyorsa yaşanan felaketin gerçek sorumluları onlardır.

İstanbul`da yaşanan sel felaketi, ‘‘Takdir-i doğa değil, takdir-i idare" dir!

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki, mühendislik mesleği, doğaya uyumlu, bilimsel, teknik ve sanatsal çalışmaların bütününü kapsar.

Rantları uğruna mühendislik bilimlerinden yararlanmayı reddeden yöneticilerin elindeki kentlerde mevsimsel yağmurların felakete dönüşmesi kaçınılmazdır.

Sorumluların hesap vermesini bekliyor ve bir kez daha uyarıyoruz, yerel yönetim anlayışı değişmez ve gerekli önlemler alınmazsa gelecekte daha büyük felaketler kaçınılmazdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
TEMMUZ 2017

 


Yukarı Çık