İHA-1 PİLOTAJ EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Şubemiz ile 19 Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZATEM) ve KENTİST Firması ile üyelerimize İHA-1 Plotaj ve Fotogrametrik Yazılım Eğitimi verildi.

İnsansız Hava Araçları uçurma yetkisi için alınması gereken Plotaj Eğitimi ve İHA`larla yapılacak ölçümler sonucu oluşturulacak ürünler için gerekli olan Fotogrametrik yazılım eğitimi 16-17 ve 23-24 Eylül 2017 tarihleri arasında şube toplantı salonumuzda UZAYTEM ve KENTİST yetkilileri tarafından verildi.

Şubemiz Meslek İçi Eğitim Komisyonu üyesi Uzman Dr.Taylan Öcalan açılış konuşmasında İnsansız Hava Araçları ile Harita üretiminin haritacılık sektöründe gelişmeye başlayan bir alan olduğunu belirtirken 25kg`a kadar olan ticari amaçla yapılacak İHA uçuşları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından alınması gereken pilotluk yetkisi için alınması gereken bu eğitimde sektörümüzce önemli olan yazılım eğitiminin de verilmesinin önemine değindi. Daha sonra İHA Tanıtımı, Havacılık Hukuku ve Sorumlulukları, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, İtki Sistemleri gibi konularda eğitimin UZAYTEM tarafından verilmesinin ardından KENTİST firması tarafından İHA`dan alınan verilerin değerlendirilmesi, görüntü işleme ve kıymetlendirme konuları uygulamalı olarak anlatıldı.

 

Eğitimin gerçekleşmesini sağlayan Meslekiçi Eğitim Komisyonumuz üyesi Sayın Dr.Taylan Öcalan`a, eğitimi sunan UZAYTEM`den Gürhan Ünses`e, Ömer Kaymaz`a, KENTİST firmasından üyemiz Şaban Soylu`ya teşekkür ederiz.


Yukarı Çık