ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  19 Şubat 2018, Pazartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

MESLEKTE 50. HİZMET YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: ŞUBAT 2018 99

  

NASIL BİR CUMHURİYET İSTİYORUZ?

    Yayına Giriş Tarihi: 27.10.2017  Güncellenme Zamanı: 30.10.2017 11:09:43  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

"Her millet, icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır."
                                                                        Mustafa Kemal Atatürk

Yüzüncü yılına varmak üzere olan Cumhuriyet`imiz, kurucu atalarımızın insanca yaşam idealiyle bize bıraktıkları ortak bir mirastır. Bu mirasla bugüne dek ne yaptığımız kadar bundan sonra ne yapacağımız, ona ne kadar değer verdiğimizle, ona ne denli sahip çıktığımızla, bir cumhuriyetten ne anladığımız ve ne beklediğimizle ilgilidir. Öyleyse sormak gerekiyor; nasıl bir cumhuriyet istiyoruz?

Herkesin birbirine benzediği, aynı şekilde düşünüp aynı şekilde davrandığı ve farklı olanları yok etmek için diş bilediği bir kopya cumhuriyet mi? Yoksa her türden farklılığa saygı duyanların, saygı duymak için ezmek yahut ezilmek gerekliliğini reddedenlerin ve eşitliği samimiyetle yaşayanların var ettiği özgün ve özgür bir cumhuriyet mi?

Siyasetin yalnızca savaş, çatışma ve zıtlık olarak anlaşıldığı, bu yüzden de barıştan ve dostça tavırlardan arındırıldığı bir korku cumhuriyeti mi? Yoksa iyi karşılaşmalar örgütleme, bir arada yaşayabilme ve ortak hayatlar kurma gayretinin erdem kabul edildiği etik bir cumhuriyet mi?

Eşyayı, doğayı, toplumu ve insanı anlamakta ve açıklamakta artık yetersiz olan yol ve yöntemlerde ısrar eden bir cehalet cumhuriyeti mi? Yoksa bilimin, aklın ve vicdanın hürlüğünden aydınlığın ve refahın geleceğine inanan, öncelikle kendini bilen bir ilim cumhuriyeti mi?

Zengin ile doğrunun ve güçlü ile haklının aynı anlama geldiği, suçun sebepleriyle değil sonuçlarıyla kendini tüketen o kısır hukuk sistemine dayalı "hak"sız bir cumhuriyet mi? Yoksa kadim kültürümüzdeki adalet dairesini unutmayan, hukuk normlarını vicdandan ve deneyimden türeten, onarıcı, iyileştirici bir cumhuriyet mi?

Manevi ve kutsal olanlar dâhil her değeri kullanım değerine dönüştürürken geriye yalnızca bir fiyat bırakan ve o fiyatın ardında sonsuzca sömürü ve zulüm saklayan bir meta cumhuriyet mi? Yoksa emeğin ve yaratıcılığın kendini yenilediği, üretimin sömürüsüz, paylaşımın da hakkaniyetli olduğu şen bir cumhuriyet mi?

Kimi inançları iktidar aracına dönüştürürken kimi inançları yok etmeye girişen, insana has en masum duyguları suistimal eden, Tanrı ile insan arasına girip meşruiyetini burada arayan eril ve köhne bir cumhuriyet mi? Yoksa bir çiçeğe yahut denizyıldızına inananların dahi huzurla var olabildiği, din ve vicdan hürriyetinin kamusal güvenceye alındığı, devletin bu dünyayı cennet kılmakla meşgul olduğu çağcıl, laik bir cumhuriyet mi?

Doğayı ve dünya zenginliklerini insanın malı mülkü addetmiş, kendisi dışında her canlıya ve canlılık ortamına sevgisini yitirmiş, şehirleşmeyi inşaata indirgemiş bir beton cumhuriyeti mi? Yoksa insanın doğal bir varlık olduğunu, doğadan koptuğunda hayattan da koptuğunu görmüş, o yüzden meselenin üç beş ağaçla başladığını idrak etmiş yeşil bir cumhuriyet mi?

Felsefeden, sanattan ve bunların eleştirel gücünden korkan, bu yüzden de taklitleri, klişeleri ve ezberciliğiyle kültür endüstrisini besleyen bir medya cumhuriyeti mi? Yoksa evrensel değerler üreten, bahşederken kendinden bir şey eksiltmeyen, bilakis çoğalan ve büyüyen bir hakikat cumhuriyeti mi?

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, dünya yurttaşları ve bu ülkenin vatandaşları olarak bizler, adil ve özgür bir Cumhuriyet olduğu kadar, kendini yenileyecek, gençleşecek, gürleşecek, gerçek bir Cumhuriyet istiyoruz. Hiç şüphesiz bu, bizlerin elindedir. Çünkü demokrasi ve cumhuriyet, insanlığa gönderilmiş birer mektup, varlığımıza çağdaş bir toplum niteliği kazandıran mirastır. Dün olduğu gibi yarın da bu mirasa sahip çıkacak, cumhuriyet idealini yükseltmek için varlığımızı ve duruşumuzu sürdüreceğiz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı`nı bu inanç ve duygularla kutluyoruz.

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
EKİM 2017


Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.