YENİ BİR YIL OLSUN!

 "Yeni" Bir Yıl Olsun!

 

Elbette hiç kolay değil bir yılın "yeni" olması, her yerde onca eşitsizlik, mutsuzluk varken, büyük büyük kötülükler köklerini yaşamın derinlerine salmış, yerinden oynamaz hale gelmişken. Elbette yalnızca bir "yıl" dünyayı değiştirmeye yetmez, keza onun geçmişi bin yıllara dayanırken ve herhangi bir devrim de dünden bugüne yapılacak, olacak bir şey değilken. Elbette bir yıl, onu yalnızca kendimiz için istediğimizde yeni "olmaz", bir bütün dünya, bir bütün yaşam ezelden beri o yeniyi beklerken.

 

Ama biliriz ki hepten boş değildir insan aklı ve yüreği. Şöyle bir düşününce, engin denizler gibi serilir önümüze kudretimiz. Yapabileceğimiz sonsuzca şey vardır; belki küçük küçüktür hepsi, ama sonsuzcadır. Ne zaman ki küçümsememeyi öğreniriz küçük olanı, işte o vakit kazanırız "yeni"nin tohumlarını. 

 

Örneğin hep ertelediğimiz, önemsemediğimiz, seyirci kalmayı tercih ettiğimiz, "ben yapacağım da ne değişecek" dediğimiz şeyleri sebatla yapmaya başlayabiliriz bu yıl. Başlamak bitirmenin yarısıdır misali. Örneğin büyümesini beklediğimiz, "büyüyünce dâhil olurum" dediğimiz iyilik ve güzellik girişimlerine henüz daha küçükken dâhil olabiliriz ki küçük kalmasın, büyüsün bu yıl. Damlaya damlaya göl olur misali. Örneğin barış istiyorsak insanlık için, önce gönlümüze yerleşmeli barış; kayıp gitmemeli savaşın ve nefretin diline, beri dursun ve tavrı olsun ki görsün barış, birinin gerçekten onu istediğini bu yıl. Karıncanın su taşıması misali. Örneğin değişmesin istiyorsak iklimler ve ısınmasın, kurumasın, tükenmesin istiyorsak yeryüzündeki yaşam, bir büyüteçle bakmalıyız kendi yapıp etmelerimize ki neyden ne ürettiğimizin yahut neyi ne kadar tükettiğimizin vicdanını kazanalım bu yıl. Az, çoktur misali.

 

Uzun söze gerek yok, mevzu tüm açıklığıyla ortada ve bizden el bekliyor hayat. Herkes kendince bir iyilik güzellik seçsin bu sonsuz denizden, "ama çok küçük" demeden. Çünkü küçük şeyler birleşince büyürler, büyük etkiler yaratırlar. Çünkü her büyük şeyin başlangıcında küçük şeyler vardır, o yüzden asla küçük değildirler. Çünkü her şey birbiriyle bağlantılıdır; eşit, özgür, çağdaş ve adil o büyük dünya idealimizin temelleri, küçük edimlerimizdedir. 

 

Öyleyse bir gün "yeni" bir yılın tarihini yazacak olan da küçük ellerimizdir. İyiden, güzelden yana birleştiklerinde…

 

Hepimiz için "yeni" bir yıl olması dileğiyle.

 

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
ARALIK 2017


Yukarı Çık