ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  23 Mart 2018, Cuma

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

TMMOB DİYARBAKIR İKK, SUR RAPORU’NU BASIN TOPLANTISIYLA KAMUOYUNA AÇIKLADI

    Yayına Giriş Tarihi: 04.01.2018  Güncellenme Zamanı: 05.01.2018 12:07:11  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Sur ilçesindeki yıkımları içeren "Sur Raporu"nu Makina Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinde  düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Raporda, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cevatpaşa, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cemal Yılmaz ve Fatih Paşa mahallerinin toplam alanının 75.3 hektardan oluştuğu, yıkımın gerçekleştiği alanın 46.3 hektar olduğu, alansal olarak yüzde 61`e tekabül ettiğine dikkat çekilerek, 6 mahallenin yapısal olarak yüzde 72`sinin yıkıldığı kaydedildi.

Raporun, hem kamuoyunu aydınlatmak hem de ulusal ve uluslar arası alandaki davalara delil oluşturmak için hazırlandığı belirtildi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Sur ilçesindeki yıkımları içeren "Sur Raporu"nu Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Konferans Salonu`nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısına, TMMOB`a bağlı Odaların temsilcileri ve üyeleri katıldı. Basın toplantısında konuşan TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Mehmet Orak, çatışmaların yaşandığı Sur ilçesindeki duruma ilişkin özet rapor hazırladıklarını, daha sonra yıkılan bölgedeki tüm kentlere ilişkin kapsamlı rapor hazırlayacaklarını söyledi. Orak, yıkılan kentlerde inceleme yapmalarına izin verilmediğini ve çok zor koşullarda bu raporu hazırladıklarını kaydetti.

‘Kültürel soykırım`

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Herdem Doğrul ise Sur içinde yapılmak istenenin kültürel soykırım olduğuna dikkat çekerek, tüm amaçlarının Sur sakinlerinin Sur`a dönmesi olduğunu ifade etti. Sur içindeki yıkımların ve yeni inşa edilen ucube yapıların hukuksuz bir şekilde yapıldığını belirten Doğrul, Türkiye`nin eninde sonunda bu yıkımlar nedeniyle açılan davalarda mahkum olacağını kaydetti. Doğrul, hazırladıkları ve hazırlayacakları raporların da hem kamuoyunu aydınlatmak hem de ulusal ve uluslar arası alandaki davalara delil oluşturmak için olduğunu vurguladı.

‘Hakikatlere ışık tutacak`

Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Fatih Tekin de TMMOB bünyesinde oluşturulan Savaştan Etkilenen Kentler Komisyonu bünyesinde çalışma yürüten TMMOB Diyarbakır Şubeleri üyelerinden oluşan çalışma grubunun 2 yıllık süreçte Sur`da nelerin yaşandığını tespit ettiğini belirtti. Sur`da 2 Aralık 2015`te ilan edilen sokağa çıkma yasağının 3. yılına girdiğini hatırlatan Tekin, raporun hakikatlere ışık tutacağı inancında olduklarını ifade etti. Tekin, "Sur halkının bu süreçte yaşadığı zülüm karşısında yeterli bir güç oluşturamamak ve halkın zorla yerinden edilmesinin önüne geçememiş olmanın verdiği mahcubiyetle, bu raporu başta Sur halkı olmak üzere tüm kamuoyuna bir özeleştiri olarak sunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de bütün enerjimizle savaşın yaşandığı Cizre, Silopi, Yüksekova, Nusaybin, Şırnak kentlerine ilişkin raporlarımızı derleyip, bütünlüklü bir dosyayı kamuoyuna sunacağız" dedi.

‘Yapıların yüzde 72`si yıkıldı`

Sur Raporu`nu sinevizyon gösterimi ile anlatan Tekin, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cevatpaşa, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cemal Yılmaz ve Fatih Paşa mahallerinin toplam alanının 75.3 hektardan oluştuğu, yıkımın gerçekleştiği alanın 46.3 hektar olduğu, alansal olarak yüzde 61`e tekabül ettiğine dikkat çekerek, 6 mahallenin yapısal olarak yüzde 72`sinin yıkıldığını söyledi. 

 


Diyarbakır Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.