BÖLGEMİZDE YAŞANAN SEL FELAKETİ

30 Ekim 2006 tarihinde başlayıp yaklaşık bir hafta devam eden yağışlardan dolayı Bölgemizde Şanlıurfa Merkez, Ceylanpınar, Harran ve Viranşehir ilçeleri, Diyarbakır Merkez, Çınar, Bismil, Silvan ve Hani ilçeleri, Batman Merkez, Şırnak ili Cizre, Silopi, Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri, Hakkari ili Şemdinli ilçesi sel felaketine maruz kalmıştır.

Türkiye’de ve  bölgemizde yaşanan sel felaketinden dolayı yurttaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları, sorunları, beklentileri ve yaşanan tahribatları gözler önüne sermek için Harita Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak bir komisyon kurup Diyarbakır İli Bismil ve Çınar ilçelerine gidilerek incelemeler yapmıştır.İncelemelerimiz sırasında selden zarar gören mahalleler, kriz merkezleri ve belediyeler ziyaret edilmiştir.

Bismil ilçesinde yaptığımız incelemelerde sel felaketinin asıl sebebinin ilçenin kuzeyinden geçen 3  derenin taşması sonucu olduğu görülmüştür. Derelerin taşması sonucunda iki mahallenin tamamıyla sular altında kaldığı  ve buranın yaklaşık 2500 – 3000 konuttan  oluştuğu, ayrıca 5 mahallenin de kısmen selden etkilendiği görülmüştür.Sular altında kalan mahallelerde evlerin büyük çoğunluğunun dere yatağında yapıldığı, imar planında ise bu yerlerin park yeşil alan olarak ayrıldığı tespit edilmiştir.

Söz konusu derelerde ıslah çalışması yapılmadığı sürece ileriki yıllarda da bu tür felaketlerle karşı karşıya kalınacağı kaçınılmazdır. İlçe merkezinde iki kişinin yaşamını yitirdiği, ilk belirlemelere göre 50 büyükbaş hayvan 1531 küçükbaş hayvanın telef olduğu, yaklaşık 5 bin dönümlük alanda yapılan incelemede 3 bin dönüm pamuk, 300 dönüm mercimek, 100 dönüm arpa, 50 dönüm sebze ve 50 dönüm mısırın zarar gördüğü, zarar tespit çalışmalarının da halen devam ettiği tespit edilmiştir.

Çınar ilçesinde ise selden bir mahallenin  zarar gördüğü tespit edilmiştir.Zarar gören mahalledeki yapılar kısmen dere yatağına yapılmıştır.Halihazır haritada bu derenin genişliği yaklaşık 2 m olarak gösterildiği ancak imar planında bu durumun gözardı edildiği  dere yatağı ve çevresinin imara açıldığı tespit edilmiştir.Yatak boyunca konut arazilerinin üretildiği ve konut yapıldığı tespit edilmiştir.Selin meydana getirdiği zararın ilçedeki  alt yapı sorunundan  kaynaklanmadığı görülmüştür.

Sel felaketinin sebeplerinden  biri de Diyarbakır-Mardin Karayolu yapılırken 6-7 m yüksekliğinde dolgu yapıldığı, buraya konan menfezin boyutlarının  küçük olması nedeni ile suyu taşıyamamasından kaynaklandığı,Menfez, suyu taşıyamayınca karayolu  burada bent görevini görmüş bu bölge baraj haline gelmiştir.Bundan dolayı  dere yatağının yukarısında yapılan evler de selden zarar görmüştür.Sel felaketinin akşam saatlerinde olması  can kaybını azaltmıştır.

Tespit edilen yanlışlardan birisinin de  dere yatağına Yatılı İlköğretim Bölge okulunun inşa edilmesidir.Öğrenci yatakhanesinin de burada yer almasına karşın, öğretmenlerin selden hemen önce yatakhaneyi boşaltması olası bir felaketi önlemiştir.Sel felaketinde yaklaşık 83 adet evin zarar görmüştür.Çınar merkezinde 3, köylerinde 17 olmak üzere toplam 20 kişi yaşamını yitirmiştir.Yaklaşık 60-70 bin dönüm tarım arazisinin de zarar gördüğü ve konu ile ilgili zarar  tespitlerinin devam ettiği tarafımıza bildirilmiştir.

 Bismil ve Çınar ilçelerinde yaptığımız incelemede selden zarar gören vatandaşlara  devlet kurumları  tarafından ciddi bir yardımın yapılmadığı, Mahallelerin çamurla kaplı olduğu ve yeterli olmasa da çamur temizleme işlemlerinin yapıldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca Batmanda İluh deresinin taşması sonucu 19 mahalle sele maruz kalmıştır.Bu mahallelerden iluh dersinin yakınındaki 10 mahalle ciddi şekilde zarar görmüştür.Sel sonucu 10 vatandaş yaşamını yitirken 13 kişide yaralanmıştır.

Belediyeler tarafından  imkanları çerçevesinde afetzedelere yardım yapıldığı, bunun da yetersiz kaldığı görülmüştür. Diyarbakır ilinde selden zarar gören ailelere yardım için Belediyeler tarafından çeşitli  kampanyalar başlatılmış olup bu kampanyalar sonucunda toplanan  yardımların Bölgede zarar gören yerlere iletilmesi sağlanmıştır.Yardım kampanyasının devam ettiği ve bu amaçla  Diyarbakır’daki içerisinde Odamızın da yer aldığı sivil toplum örgütleri  tarafından selden zarar gören ailelere yardım için,  Ziraat Bankasında hesap açtırılmıştır.

Sel felaketi yaşanan kentlerde böylesine ağır ve acı bir tablonun ortaya çıkmasının en önemli sebebi son yirmi yılda yaşanan çatışmalı ortamdan kaynaklı zorunlu göçün yol açtığı çarpık kentleşmedir.Sel felaketinin yaşandığı yerler incelendiğinde göçten kaynaklı çarpık kentleşmeye bağlı olarak insanların dere yataklarını ve kenarlarını yaşam alanı olarak  kullandıkları görülmektedir.

Sonuç itibariyle acil olarak yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

-Selden etkilenen bölgelerin derhal afet bölgesi ilan edilmesi

-Dere yatakları ve çevresi tamamıyla boşaltılıp ıslah edilmesi ve barıma ihtiyacının kalıcı olması adına acilen yeni konutların yapılması  afetzedelerin buralara yerleştirilmesi.

-Islah çalışmasından sonra bu bölgelere ait imar planının tekrar revize edilmesi gerekmektedir.

-Bu tür doğal afetler bir daha göstermiştir ki, İmar planları yapılırken belediyelerin gerekli hassasiyeti göstermeleri, mevzuata uygun yapılaşmalara izin vermeleri, popülist yaklaşmalardan vazgeçmeleri gerekmektedir.


Yukarı Çık