ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  25 Nisan 2018, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

45. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: ŞUBAT 2018 99

  

KONUMA DAYALI HİZMETLER VE TELEKARTOGRAFYA SEMPOZYUMU 2009

    Yayına Giriş Tarihi: 24.12.2008  Güncellenme Zamanı: 24.12.2008 12:18:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Konuma Dayalı Hizmetler ve TeleKartografya Sempozyumu 2009

5. Konuma Dayalı Hizmetler ve TeleKartografya Sempozyumu (5th Symposium on Location Based Services and Telecartography) 26 - 28 Kasım 2008 tarihlerinde Avusturya‘nın Salzburg şehrinde düzenlenmiştir. Konferans kapsamında farklı ülkelerden gelen bilgisayar, elektronik ve yazılım mühendisleri gibi bilişim sektörünün üyeleri ve bu sektörün son kullanıcı ile olan iletişimini sağlamakta önemli görevler üstlenen kartografların öncülüğünde bir araya gelmiştir. 3 gün süren sempozyum boyunca konuma dayalı hizmetlerin, teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte, teori ve uygulamada geldiği son nokta gerek yapılan sözlü sunumlar gerekse sunumlardan sonra gerçekleştirilen tartışmalar ile çok açık bir şekilde ortaya koyulmuştur. Konferans kapsamında bir sergi aracılığıyla gerçekleştirilen örnek uygulamalar katılımcılarla paylaşılmıştır. Mekansal farkındalığın on plana çıkarıldığı konferansta; mekansal modelleme, farkındalık ve telekartografya, konum belirleme, yol bulma ve konuma dayalı hizmetler gibi farklı başlıklarda sınıflandırılmış 10 teknik oturum gerçekleştirilmiştir. Teknik oturumlar boyunca, farklı yöntemler ile elde edilen bilginin etkin sunumu konusuna özellikle değinilerek günümüzde yaya navigasyonu ve yönlendirmesi amacıyla gerek açık gerekse kapalı mekanda yapılan uygulamalar ve bu uygularlarda kullanılan konum belirleme teknolojileri tartışılmıştır. Uluslararası Kartografya Birliği (ICA) ve Uluslararası Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliğinin (ISPRS) de düzenleyicileri arasında olduğu konferansa ülkemizden Odamız Sürekli Bilimsel Teknik Komisyonlarından Kartografya ve Mekansal Bilişim Komisyonunu temsilen Prof. Dr. Necla Uluğtekin, İstanbul Teknik Üniversitesi‘nden Araş.Gör. Ahmet Özgür Doğru ve Konya Selçuk Üniversitesi‘nden Araş. Gör. Zahit Selvi katılmıştır. Konferans sırasında Ahmet Özgür Doğru tarafından "Araç Navigasyon Sistemleri için Kullanıcı Merkezli Harita Tasarımı" başlıklı bir sözlü sunum yapılmıştır.

Daha çok genç araştırmacıların araştırma konularını dinleyiciler ile tartışma olanağı bulduğu sunumlar ve konularında uzman çağrılı konuşmacıların yaptıkları sunumlar; GPS/GIS entegrasyonun ve teknolojik gelişmeler ışığında bilgisayar programcıları ile çalışan meslektaşlarımızın mesleğimizi getirdiği son noktalar heyecan ile izlenmiştir. Obje tanımlama, konumlandırma, değişik algılayıcılardan gelen verileri değerlendirme ve elde edilen bilgilerin özellikle kullanıcılar tarafından kolay ve anlaşılır olarak yönlendirme amaçlı kullanılması için yapılan araştırmalar tartışılmıştır. Ayrıca kullanıcıların günlük kullanımları için tasarlanmış güneş gözlüklerine entegre edilmiş küçük donanımlar aracılığı ile bu gözlüklerin camlarını monitör olarak kullanan bilgilendirme ve yönlendirilme uygulamaları tanıtılmıştır. Teknolojik gelişmelerin bu tür buluşlarının kişisel görselleştirme problemlerinin çözümü ve günlük kullanıcı isteklerine bağlı olarak eş zamanlı genelleştirme ve detay seçimi gece ve gündüz kullanımlarına da dikkat edilerek kartografik yaklaşımlar ile çözülme olanakları tartışılmıştır. Bu aşamada algılama (biliş) modelinin oluşturulmasında kullanıcı amacı yanı sıra çözünürlük, zaman, objenin varolan durumu, yönü, hızı gibi obje içeriklerinin hazırlanması aşamaları da tartışılırken, kullanıcı etkileşiminin de en aza indirgenmesi çalışmalarına değinilmiştir. Gelecek dönem konuları olarak semantik, dinamik ve geometrik bilginin çok amaçlı konular için araştırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.

6.cısı 2009 yılında İngiltere Nottingham‘da gerçekleştirilecek olan konferans, yeryüzü gerçekliğinin algılanmasına yönelik tüm teknolojileri mekana ilişkin hizmetlere çeviren yaklaşımları kapsayan Mekansal Bilişim olgusunun hayatımızın her anına nüfuz etmiş olduğunu vurgulayan kapanış oturumu ile son bulmuştur.

 

 


Tüm KARTOGRAFYA KOMİSYONU HABERLERİ »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.