ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  23 Mart 2018, Cuma

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

BURSA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 43-44-45

 

Tüm Şube Bültenleri
 

  

MUDANYA İLÇESİ ESENCE, EĞERCE, SÖĞÜTPINAR, MESUDİYE KÖYLERİNİN SAHİL KESİMLERİNDE BURSA İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN YAPILAN PLANLAMA ÇALIŞMASI HAKKINDA ŞUBEMİZ GÖRÜŞÜ!!!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.07.2010  Güncellenme Zamanı: 07.07.2010 12:06:25  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

MUDANYA İLÇESİ ESENCE, EĞERCE, SÖĞÜTPINAR, MESUDİYE KÖYLERİNİN SAHİL KESİMLERİNDE BURSA İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN YAPILAN PLANLAMA ÇALIŞMASI HAKKINDA ŞUBEMİZ GÖRÜŞÜ!!!

16.06.2010 tarihli TMMOB Bursa İKK toplantısında alınan karar uyarınca, MUDANYA İLÇESİ ESENCE, EĞERCE, SÖĞÜTPINAR, MESUDİYE KÖYLERİNİN SAHİL KESİMLERİNDE BURSA İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN YAPILAN PLANLAMA ÇALIŞMASI HAKKINDA TMMOB Bursa İKK tarafından oluşturulacak rapora katkı koymak amacıyla, konu şubemiz tarafından incelenmiş ve aşağıdaki görüşler oluşturulmuştur.

Bölgeye ilişkin tespitler;

•·         Planlama alanı Bursa 2020 yılı 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında Mudanya Planlama Bölgesi olarak tarif edilen alanda kalmaktadır.

•·         Mudanya Planlama Bölgesinde İl genel meclisinin 24.11.2008 tarih 2008/310 sayılı kararı ile 1/25000 ölçekli Mudanya Çevre Düzeni Planı onaylanmıştır. ÇDP‘nda çalışma alanı konut ve turizm amaçlı 1/5000 nazım ve 1/1000 ölçekli imar planı yapılması gereken alan olarak tarif edilmiştir.

•·         Planlama çalışmalarında kullanılan Halihazır Harita 1997 yılında aittir, bu haritalar 2007 ve 2009 tarihli uydu görüntüleri kullanarak arazi çalışmaları yürütülmüştür.

•·         Bölgede çok eski tarihlerde başlayan kaçak yapılaşma ve sahil yağması hisseli parseller üstüne oturmuştur.

•·         Planlama alanı Bursa kent merkezinde orta ve alt gelir grubundaki insanların, sahilden faydalanmaları için önemli bir bölgedir.

Planlama çalışması hakkında görüş ve öneriler;

•·         Bu ve benzeri Planlama çalışmaları TMMOB‘ye bağlı meslek odalarının görüşleri alınarak, katılımcı, çevreye duyarlı, doğal kaynakları korumayı hedefleyen, koruma kullanma dengesini gözeten bir anlayışla yürütülmelidir.

•·         BUSKİ genel müdürlüğünce yürütülen Sayısal Fotogrametrik harita temini projesi kapsamında üretim aşamasında bulunan haritalar yetişmesi halinde planlama çalışmalarında kullanılmalıdır.

•·         Bölgede eksik olan Kıyı Kenar Çizgisi onay işlemleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından süratle tamamlanmalıdır.

•·         Kıyı kanununa göre tariflenen "KIYI" ve "SAHİL ŞERİDİ" alanları kıyı kanunu ve yönetmeliğine uygun olarak planlanmalıdır.

•·         Planlama alanının Bursa merkez ve Mudanya‘ya karayolu bağlantısı ile bölgenin kendi iç ulaşımı araç ve insan kapasitesini taşıyacak şekilde planlamaya dahil edilmelidir.

•·         Bölgedeki teknik altyapı hizmetleri(Yol,su,kanalizasyon, çöp) ile sahil kullanımı (denizden faydalanma üniteleri, kafetarya, soyunma kabini, WC, Duş vb.)  için gerekli hizmetlerin kim tarafından nasıl karşılanacağı konusunda irdeleme yapılmalıdır.

•·         Bölgede Hisseli parseller ve kaçak yapılaşma bulunduğundan parselasyon işlemlerinin etaplar halinde yapılması sağlanmalı, bu etaplar belirlenirken sosyal donatı alanlarının elde edilmesi, uygulamanın zorluğu vb. kriterler göz önüne alınmalıdır.

•·         Sahilden faydalanma anlamında bireysel kullanımın yanında pansiyon vb. hizmetlerle toplu uygulamayı özendiren planlama kararlarına yer verilmelidir.

 


Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2018 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.