HKMO SİVAS TEMSİLCİLİĞİ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ GÜNÜ VE ETKİNLİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Sivas Bölge Temsilciliği tarafımızdan "Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü Etkinliği" düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Mavi Salon‘da gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirci, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Işık Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Sivas Bölge Temsilcisi Vedat Çirağ`ın açılış konuşmalarından sonra, programın oturum başkanlığını yürüten Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Tatar, her yıl Kasım ayı‘nın 3. haftasında 100`den fazla ülkede bu etkinliğin düzenlendiğini ifade ederek "Ülkemiz ve Dünya`da çok popüler olan Coğrafi Bilgi Sistemi artık birçok farklı disiplinin etkin şekilde kullandığı çok önemli bir bilim dalı haline geldi" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) eski Rektörü ve Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Muhammed Şahin ise , "Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü Etkinliği" kapsamında öğretimde kalite, akreditasyon ve yetkin mühendislik konularında sunumunu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Şahin GPS ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin özellikle 1999 depreminden sonra anlaşılmaya başlandığını dile getirerek, "Bugün her sektörde bu sistem kullanılıyor" dedi..

Programın ikinci bölümünde ise Geomatik Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tarık Türk ve Yrd. Doç. Dr. Ercüment Ayazlı Ülkemizdeki Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamaları ile ilgili birer sunum yaptılar.

Program sonunda Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirci, günün anısına Prof. Dr. Muhammed Şahin‘e plaket takdim etti.

 

 


Yukarı Çık