CEMİL CANDAŞ’IN ADI SON GÖREV YERİ OLAN İSTANBUL - ŞİŞLİ’DE YAŞAYACAK

Şişli Belediye Başkan yardımcısıyken makamında vurularak katledilen harita mühendisi Cemil Candaş`ın adı Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezine verildi.

18 Temmuz 2016`da makamında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaydeden Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemil Candaş`ın adının verildiği Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi`nin açılışı Cemil Candaş`ın doğum gününde Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle, ailesi, meslektaşları,  dostları ve sevenlerinin katılımı ile yapıldı.

Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi, Şişli Belediye başkanı Hayri İnönü, HKMO Genel Başkanımız Ertuğrul Candaş, 2. Başkanımız Turğay Erkan, Genel Sekreterimiz Ayhan Erdoğan, Yönetim Kurulu üyemiz Mustafa Erdoğan, HKMO Onur Kurulu üyeleri Hasan Zengin, Mehmet Yıldırım, TMMOB Yürütme Kurulu üyesi Ali Fahri Özten, TMMOB Denetleme Kurulu üyesi A. Ülkü Karaalioğlu, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Alişan Çalçalı, Yönetim kurulu üyeleri, Oda personeli, Odamız üyesi meslektaşlar, Sivil Toplum ve Sendikaların yönetici ve temsilcileri, Şişli Belediyesi çalışanları, Cemil Candaş`ın akrabaları ve sevenlerinden oluşan büyük bir kalabalık ile tarihi bir gün yaşanarak açıldı.

Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerinde bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezinde yapılan törende ilk olarak Cemil Candaş`ın hayatını anlatan belgesel gösterildi, ailesi ve dostları tarafından hatıraları anlatıldı, daha sonra açılış konuşmalarına geçildi ve ilk konuşmayı yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, "Hayat bizi sınavlardan geçiriyor, mücadeleye itiyor ve bedeller ödetiyor. Cemil`in kaybı benim hayatımda çok acı ve büyük bir bedeldir. Ama şunu biliyorum; onu katleden karanlık ruhlu talancılar, Cemil`in umutla, şevkle emek verdiği temiz dünya hayalini yok edemeyecekler. Adını ve mücadelesini Şişli`de yaşatmaya devam edeceğim. Bugün adını verdiğimiz Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi`yle Cemil`in anısını yaşatacağız" dedi.

Daha sonra Cemil Candaş`ın kızı Ezgi Candaş, "Size bir hikaye anlatacağım, eğer başarabilirsem, bitirebilirsem içerisinde bir yerinde her birinizin olduğu bir hikaye, babam ölmeseydi ona dair neler hayal ettiğimi anlatacağım" diyerek 18 Temmuz sonrasında Cemil Candaş`lı bir yaşamın hayalini göz yaşları ile anlattı bütün dinleyicilere. Ezgi Candaş`ın duygu yüklü konuşması salon üzerinde büyük bir duygu yoğunlaşmasına neden oldu ve neredeyse herkesi ağlattı. 

Gecede ağabeyi Cemal Candaş, yakın arkadaşı Doğan Kamil Aksoy ile Beşikdüzü Lisesinden Öğretmeni de birer konuşma yaparak, bu sürecin takipçisi olunması gerektiğinin ve gerçek suçlular yakalanana kadar bu işin peşinin bırakılmaması gerektiğinin altını çizdiler.

Daha sonra Karadenizli sanatçı İbrahim Can, hemşerisi Cemil Candaş`ın sevdiği şarkıları seslendirdi. 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2016

 

HKMO Genel Başkanımız sayın Ertuğrul Candaş`ın törende yaptığı konuşma metni için TIKLAYINIZ.Dosyalar

Konuşma Metni (50 KB) (17.10.2016 11:10:55)

Yukarı Çık