CEMİL CANDAŞ DAVASININ İLK DURUŞMASI GERÇEKLEŞTİ!

18 Temmuz 2016`da Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı iken makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden, Odamızın çeşitli kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı meslektaşımız Cemil Candaş cinayetinin ilk duruşması 15 Mart Çarşamba günü saat 10.00`da Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

18 Temmuz 2016`da Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı iken makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden, Odamızın çeşitli kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı meslektaşımız Cemil Candaş cinayetinin ilk duruşması 15 Mart Çarşamba günü saat 10.00`da Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma öncesi saat 9.00‘da Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Cemil Candaş‘ın ailesi, Odamız Genel Merkez ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve odamız üyeleri, TMMOB Bileşeni odaların yöneticileri ve üyeleri, Şişli Belediyesi çalışanları, Tüm Bel-Sen, DİSK, KESK üye ve yöneticilerinin de içinde bulunduğu kalabalık bir kitle katıldı.

Basın açıklamasında İlk sözü alan Cemal Candaş konuşmasında, kardeşinin acısının hala taze olduğunu, 92 yaşında ki annelerine Cemil Candaş‘ın vurularak öldürüldüğünü söyleyemediklerini, üzüntü ve öfkeden dolayı ona da bir şey olmasından korktuklarını belirtirken,  "sizlerden bir ricam var, Cemil‘in katledilmesi ile ilgili bilgisi olanlar lütfen adalete yardımcı olsunlar. Bilip de söylemeyenleri ise vicdanları ile baş başa bırakıyorum" dedi. 

Cemal Candaş‘ın ardından söz alan Odamız Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, "Cemil Candaş‘ın katledilmesinin emrini verenlerin Şişli‘de, İstanbul‘un başka yerlerindeki yağma, talan, çıkar ilişkileri ile yerel yönetim anlayışını yozlaştıran odaklar olduğuna eminiz. 

Kent yönetimini kamusal bir alan görmeyip, imar yolsuzlukları yapıp, sahte evraklarla sahte ruhsatlar düzenleyip, rant vurgunu peşinde koşan, haksızca, zalimce, insafsızca zenginleşen, katlarında, yatlarında, villalarında gününü gün eden alçak, hain çeteler; sizlere bir kez daha sesleniyoruz. Biliniz ki, bu işin sonu nereye kadar giderse gitsin, kime ya da kimlere kadar uzanırsa uzansın, siyasi bağlantılarınız her ne olursa olsun, pes etmeden, yorulmadan takipçiniz olacağız. 

İşte bu nedenle, bugün görülen dava sadece Cemil Candaş davası değildir. İşini düzgün yapmaya çalışan tüm mühendis mimar ve şehir plancıların, kamu emekçilerinin ortak davasıdır."  dedi.

Sonrasında söz alan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, "Cemil‘i katlettiklerinde, bu rant zehrini Şişli‘den akıtacağıma ve Cemil‘in davasının takipçisi olacağıma söz verdim. ‘Temiz belediyecilik mücadelemize tüm kararlılığımızla devam edeceğiz, vazgeçmeyeceğiz‘ dedim. O gün ne söylediysem, bugün de misliyle arkasındayım. 

O gün, Cemil‘in katillerine ‘Ben sizi, bize yaptığınız gibi tehdit etmiyorum. Benim arkamda devletin namuslu polisi, savcısı, hakimi var.  Bizi koruyacak devletin kurumlarına güveniyorum‘ diye seslenmiştim. 

Gün, işte o gün. Birazdan Cemil‘in katili ve azmettirenleri adalet karşısında hesap verecek. Adaletin en keskin şekilde yerini bulacağına yürekten inanıyorum. Bizi Cemilsiz, kızını babasız bırakan o canilerin cezalarını en ağır şekilde almalarını diliyorum. Bu dava, sadece Şişli Belediyesi olarak bizim değil, temiz toplum isteyen herkesin sahip çıkması gereken çok önemli bir davadır." dedi.

Kamu emekçileri sendikaları adına söz alan temsilci KESK ve DİSK olarak Kamu emekçilerinin üzerinden kentin ürettiği rantın hesaplaşmasını yapmak isteyenlere karşı emekçilerin bir arada olduğunu duyurmak için orada olduklarını belirtti.

Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından kitle hep beraber davanın görüleceği Çağlayan Adliyesine yürüdü. Adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından Cemil Candaş‘ın ailesinin katılımı ile duruşma başladı.

Duruşmada 6 tutuklu sanık hakim karşısına çıktı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen duruşmaya tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen tetikçi Şenol Şahin ile azmettirici Mithat Yılmaz ile kasten öldürmeye yardım etme suçundan 25 yıl hapisleri istenen diğer tutuklu sanıklar Engin Gölve, Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Bilal Yaman katıldı. Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, atılı suçun niteliği, mevcut delil durumunu dikkate alarak tutuklu sanıklar Mithat Yılmaz ve Bilal Yaman‘ın tahliyesine, sanık Mithat Yılmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı koymasına ve diğer 4 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Cemil Candaş‘ı bir kez daha saygı ile anıyor ve bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz!


Yukarı Çık