İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA) PİLOTAJ RESMİ SERTİFİKA EĞİTİMİ

Amaç

Dünyada ve ülkemizde yürütülen haritacılık/geoinformasyon hizmetleri ve uygulamaları kapsamında İnsansız Hava Araçlarının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle Harita ve Kadastro Mühendislerinin mesleki gelişmelerini desteklemek, güncel teknolojik konularda bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve de ülkemizde İHA ile yürütecekleri farklı haritacılık uygulamaları için resmi pilotaj sertifikasına (ehliyetine) sahip olabilmeleri amacıyla 16. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı kapsamında İHA meslek içi eğitimi (resmi sertifika eğitimi) düzenlenecektir.

Kapsam ve Yasal Dayanak

Ülkemizde farklı sınıflarda tanımlanan her türlü İHA kullanımı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 22 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan "İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA)" hükümlerine tabidir. Kurultay kapsamında Harita ve Kadastro Mühendislerine yönelik gerçekleştirilecek eğitimimiz, ilgili talimat gereğince azami kalkış ağırlığı 500 gr - 4 kg. arasında olan İHA0 sınıfı için gerçekleştirilecektir.

Eğitim İşbirliği

İHA-0 sınıfında, Oda üyesi olan Harita ve Kadastro Mühendislerine yönelik olarak gerçekleştirilecek İHA Pilotaj Resmi Sertifika (Ehliyetlendirme) Eğitimimiz, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ile SHGM tarafından yetkilendirilen 19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü Derneği İHA Uçuş Akademisi işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

İHA0 Sınıfı Pilotaj Yasal Belgeleri

Eğitimi başarı ile tamamlayan tüm katılımcılara Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı yasal bir adet A4 boyutunda sertifika ve de bir adet kimlik kartı verilecektir.

Eğitim Ücreti

İlgili eğitim ve sertifikalandırma 16. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı kapsamında HKMO üyelerine özel olarak her katılımcı için 250 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Eğitim Tarihi ve Süresi

6 Mayıs 2017 / Cumartesi (1. gün) – 6 saat
7 Mayıs 2017 / Pazar (2. gün) – 6 saat

Eğitim Yeri

16. Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı kapsamında Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi

Kayıt İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler

a) İsim-Soyisim ve ikametgâh bilgileri.
b) Telefon, e-posta vb. iletişim bilgileri.
c) Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi. (e-Devlet sisteminden alınabilir)
ç) Nüfus Cüzdanı fotokopisi.
d) Vesikalık fotoğraf (kimlikte kullanılabilir seviyede)
f) Banka dekontu
h) SHGM`nin internet sitesindeki İnsansız Hava Aracı ve Pilot Kayıt Sistemi`nden Lisans Numarası
(www.iha.shgm.gov.tr) (SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ‘NÜN RESMİ SİTESİNDE ONARIM ÇALIŞMASI MEVCUTTUR, LİSANS NUMARASI OLMADAN KAYITLAR DİREK www.19mayishk.org/iha ‘dan YAPILACAKTIR.)

i) " Fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösterir İHA pilotu olur "  ibareli sağlık raporu. (Aile hekiminden, HKMO tarafından yönlendirilecek anlaşmalı tıp merkezinden, Ankara`da Lokman Hekim Hastanesi`nden, Samsun`da İlgi Tıp Merkezi`nden temin edilebilir.)

Kayıt İşlemi

Eğitime katılacak adayların 250 TL eğitim ücretini aşağıdaki banka hesabına İsim Soyisim ve TC Kimlik Numaralarını belirterek yatırmaları gerekmektedir. Ayrıca banka dekontu açıklama kısmına "HKMO 16. Kurultay İHA Eğitimi" ibaresini ekletmelidirler.

Banka Adı: HALKBANK
IBAN: TR07 0001 2009 3890 0016 0000 29
Hesap No: 16000029

Ücret yatırıldıktan sonra tüm adaylar sağlık raporu hariç yukarıda belirtilen kayıt için gerekli bilgileri aşağıdaki web adresindeki sisteme girmeli ve temin ettikleri belgeleri (pdf yada jpeg formatında) sisteme yüklemelidirler.

www.19mayishk.org/iha

Katılımcılar sağlık kuruluşundan aldıkları ıslak imzalı fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösterir İHA pilotu olur ibareli sağlık raporu`nu eğitimin ilk günü yanlarında getirmek zorundadırlar.  

 

                  İHA-0 Ticari Pilotaj Eğitimi SHGM Zorunlu Teorik Ders Modülleri

Modül

İçerik

Teori(Saat)

1

2

3

İHA Tanıtım

Hava Hukuku ve Sorumluluklar

Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri

1

2

1

4

5

6

7

Meteoroloji

ATC Usulleri ve Havacılık Frezyolojisi

Seyrüsefer (Navigasyon) ve Operasyon

Kumanda Edilebilir Sistemler

1

2

1

1

8

İtki Sistemleri

1

9

10

Aviyonik Sistemler

Bakım ve Onarım

1

1

 

                                                             Toplam Saat

12

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Dosyalar

16. THBTK İHA EĞİTİMİ (127 KB) (31.03.2017 11:10:43)

Yukarı Çık