16.TÜRKİYE HARİTA BİLİMSEL VE TEKNİK KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından iki yılda bir düzenlenen, Harita/Geomatik ve Geoinformasyon sektörünün tüm bileşenleri olan ilgili kamu kurumları, özel sektör, üniversiteler ve öğrencileri bir araya getiren ve ülkemizde meslek alanımızın en büyük ulusal etkinliği olan Türkiye Harita Bilimsel ve Teknik Kurultayı`nın 16.‘sı, "Mekansal Duyarlılık" temasıyla, 3-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara Hacettepe Üniversitesi - Beytepe Kongre Merkezinde başarıyla tamamlandı.

Kurultay, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı dâhil çeşitli kamu kuruluşlarının çalışanları ve üst düzey temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri, beş yüze yakın delege, altıyüzelli Harita Mühendisliği öğrencisi ve beraberinde çok sayıda katılımcılarla yoğun ilgi gördü.

Kurultayın ilk günü, Şişli Belediyesi`nde görevi başındayken rant çeteleri tarafından vurularak katledilen üyemiz Cemil Candaş`ın adının verildiği salonda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasından sonra açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılışta konuşma yapan Kurultay Yürütme Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Taylan Öcalan, Kurultay Başkanı Prof. Dr. Rasim Deniz, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) Bşk. Yrd. Dr. Orhan Ercan, Harita Genel Komutanı Dr. Mühendis Albay Osman Alp, BOÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, bilgi ve iletişim çağında Harita/ Geomatik Mühendisliğinin içinde bulunduğu kavramsal yeni durum ve gündeme ilişkin düşüncelerini dile getirdiler. ( Oda Başkanımızın yaptığı konuşmanın tam metni için tıklayınız. )

16. Harita Bilimsel Teknik Kurultayının ilk gününde, kurultay açılış konuşmalarından sonra "Geoinformasyon Teknolojileri ve Yazılım Fuarı" açılışı yapıldı. Kurultay fuar salonunda 38 özel firma standı, 11 kamu kurum ve kuruluşu standı yer aldı. Firmalar ve kurumlar son teknolojik ürünlerini, hizmetlerini ve çalışmalarını katılımcılarla paylaştılar.

İlk gün öğleden sonra yapılan "Mekânsal Duyarlılık" paneline meslektaşımız  Cemil Candaş`ın görev yaptığı makamda katledilmesi nedeniyle ona atfen yapılmış olan sinevizyon gösterisiyle başlandı. Bu bölümde Cemil Candaş`ın ağabeyi Cemal Candaş kısa bir konuşma yaptı. Oda Başkanımız Ertuğrul Candaş`ın yönettiği panele, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tiyatrocu-Gazeteci-Yazar Enver Aysever, akademisyen (Gazi Üniversitesi) Prof. Dr. Aziz Konukman ve akademisyen (Ankara Üniversitesi) Prof. Dr. Yalçın Karatepe konuk konuşmacı olarak katıldılar.

Prof. Dr. Çetin Cömert`in yönettiği "Coğrafi Bilgi Sistemleri" adlı teknik panelde özellikle "Geomatik Mühendisliğinin Rekabet Gücü ve Endüstri 4.0" sunumu ilgi gördü. Prof. Dr. Hülya Demir yönetiminde "Arazi Yönetimi-1" ,  Doç. Dr. Çetin Mekik başkanlığında "Jeodezi -1" ilk günkü diğer teknik oturumlardandı.

İkinci gün, Prof. Dr. Haluk Özener yönetiminde "Ölçme ve Jeodezi", Prof. Dr. Necla Uluğtekin yönetiminde "Kartografya ve Mekansal Bilişim"  teknik oturumu yapıldı.

Kurultayın ikinci günü Harita/Geomatik Mühendisliği öğrencilerinin hazırladıkları sanatsal atölyeler ile başladı. Tiyatro, dans gösterileri ve müzik dinletisi şeklinde başlayan "Genç Haritacılar" oturumu, HKMO Öğrenci Birliği Başkanı Furkan Ceylan`ın Moderatörlüğünde diğer sunumlarla devam etti.

Prof. Dr. Rasim Deniz yönetiminde gerçekleşen "Harita Sektörü Kamu Yöneticileri" panelinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal ile Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Bayraktar konuşmacı olarak yer aldılar. Ardından, Harita Mühendisi Orhan Kasap yönetiminde, Ücretli çalışan ve işveren boyutuyla özel sektör sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı "Özel Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu panel gerçekleştirildi.

Kurultayın üçüncü gününde ise, Prof. Dr. Dursun Zafer Şeker yönetiminde "Fotogrametri ve Uzaktan Algılama-1" , Yrd. Doç. Dr. Ercüment Ayazlı yönetiminde "Arazi Yönetimi-2", Prof. Dr. Rahmi Nurhan Çelik yönetiminde "Jeodezi-2",  Prof. Dr. İbrahim Öztuğ Bildirici yönetiminde "Coğrafi Bilgi Sistemleri-2", Dr. Orhan Ercan yönetiminde "Arazi Yönetimi-3", Prof. Dr. Mustafa Türker yönetiminde "Fotogrametri ve Uzaktan Algılama-2", Yrd. Doç. Dr. Caner Güney yönetiminde "Coğrafi Bilgi Sistemleri-3",  Prof. Dr. Bülent Bayram yönetiminde "Fotogrametri ve Uzaktan Algılama-3",  Doç. Dr. Tarık Türk yönetiminde "Eğitim-Öğretim ve Bilişim Uygulamaları" konulu teknik oturumlar gerçekleştirildi.

Dördüncü gün, Yrd. Doç. Dr. Ercüment Ayazlı yönetiminde "Arazi Yönetimi-4", Doç. Dr. Sultan Kocaman yönetiminde "Coğrafi Bilgi Sistemleri-4" teknik oturumları gerçekleştirildi.

Kurultayda, Prof. Dr. Rahmi Nurhan Çelik`in yürütücülüğünde, "Harita/Geomatik Mühendisliği Bölümleri Lisans Öğrencileri Poster Bildiri Yarışması Ödül Töreni" gerçekleştirildi. Odamız sürekli bilimsel ve teknik komisyonları tarafından değerlendirilen 21 poster arasından dereceye giren poster sahiplerine ödülleri takdim edildi.

Kurultayda ayrıca, Ülkemizdeki öğrenci alan tüm Harita/Geomatik Mühendisliği bölümlerinin bölüm başkanları, Prof. Dr. Rasim Deniz ve Odamız 2. Başkanı Turğay Erkan yürütücülüğünde gerçekleştirilen  bölüm başkanları konseyi toplantısında biraraya geldiler.
Kurultayda meslek içi eğitim kapsamında, 6-7 Mayıs tarihlerinde 210 kişinin katılımıyla İHA resmi Pilotaj Sertifika Eğitimi gerçekleştirildi.

Son olarak 16. THBTK kapanış oturumu Kurultay Başkanı Prof. Dr. Rasim Deniz, Kurultay Yürütme Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Taylan Öcalan tarafından yapıldı. Genel değerlendirme ile görüş ve önerilerin alınması sonrası kurultay tamamlandı.

Emekleri ve katımları için bütün emek verenlere ve katılım sağlayanlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımızla.

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
MAYIS 2017

 Dosyalar

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI ERTUĞRUL CANDAŞ`IN AÇILIŞ KONUŞMASI (315 KB) (10.05.2017 17:38:58)

Yukarı Çık