SEVGİLİ CEMİL CANDAŞ İSTANBUL ŞİŞLİ BELEDİYESİNDE VE TRABZON/BEŞİKDÜZÜ’NDE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Şişli Belediyesinde, 18 Temmuz 2016 yılında makamında uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybeden, üyemiz, arkadaşımız, can dostumuz, Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş için 19.07.2017 tarihinde bir anma töreni düzenlendi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası 2. Başkanı Turğay Erkan ile belediye çalışanları; dürüstlüğü ve demokrat kişiliği ile herkese örnek olan, temiz bir Şişli için çalışan ve bu uğurda hayatını kaybeden Cemil Candaş`ı anmak için bir araya geldiler.

21.07.2017 Tarihinde Trabzon Beşikdüzü`nde Cemil Candaş`ın mezarı başında yapılan anma törenine, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ertuğrul Candaş, Trabzon Şube Başkanı Recep Nişancı, Cemil Candaş`ın eşi Nurcan Candaş, kızı Ezgi Candaş ile birlikte çok sayıda üyemiz ve sevenleri katıldı. Yapılan bu törende ilk konuşmayı Cemil Candaş`ın ağabeyi emekli öğretmen Nedim Candaş yaparak katılanları selamladı. Odamız adına açıklamayı  Genel Başkanımız Ertuğrul Candaş yaptı.

Gerek İstanbul`da Şişli Belediyesi önünde, gerekse Trabzon-Beşikdüzü`nde mezarı başında Odamız adına yapılan açıklama şöyledir:

"Cemil Candaş`sız bir yılı geride bıraktık!

Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Harita Mühendisi meslektaşımız Cemil Candaş`ın görevi başında katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

HKMO Ankara Şubesi eski Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi, Denetleme Kurulu Üyesi olarak Odamızın hemen her organında aktif görevler almış ve bir "Odacı" olmanın ötesinde bir ağabey bir yoldaş olmuş Cemil Candaş, hayatının en verimli çağında, ülkemizin aydınlarına reva görülen bir sonla, 18 Temmuz 2016`da aramızdan ayrıldı.

O, yüreği adalet duygusuyla dolu gerçek bir yurtsever, gerçek bir halkçı, gerçek bir demokrat olarak kendini insanlığa adamıştı.

Bütün aydınlarımız gibi vicdan sahibiydi; hep adaleti, eşitliği, kamu çıkarını önde tuttu. Bu yüzden her türlü baskıya uğradı, sürüldü, işten çıkarıldı, yetmedi katledildi!

O‘nun katline karar verenler haindi, sinsiydi, acımasızdı. Ülke topraklarını yurt, kentlerimizi kamu malı değil, yağmalanıp talan edilecek bir rant alanı olarak gören odaklardı. Onlar çıyanlardı, engereklerdi, yılanlardı. Aşımıza ekmeğimize göz koyanlardı!

Cemil Candaş‘a yapılmış saldırı tüm mühendislerin, TMMOB‘un kültürüne, ilkelerine, halkçı kamucu anlayışına yapılmış bir saldırıydı. Bu nedenle, bir mühendis olarak onurlu duruşunu koruyarak sonsuzluğa göçen meslektaşımız Cemil Candaş`ın davası, sadece Şişli Belediyesi`nin ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası`nın değil, aynı zamanda temiz toplum isteyen herkesin peşini bırakmaması gereken bir davadır.

Artık Cemil Candaşların hedef yapılabildiği bir ülke istemiyoruz. Adaletin hakkın hukukun olduğu bir ülke hepimizin özlemidir.  Bu karanlık odaklarla mücadele, bu bezirgânların ortaya çıkarılması boynumuzun borcudur.

İstanbul Çağlayan Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesi`nde süren davayı, gerçek suçlular ortaya çıkarılıp adalet tam ve eksiksiz olarak tecelli edene dek takip edeceğiz.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak, Candaş‘ımızı saygıyla anıyor, anısını, ilkelerini, öğretilerini sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyor, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarımıza bir kez daha başsağlığı diliyoruz."
 
Cemil Candaş`ı saygı ve özlemle anıyor, hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Temmuz 2017

 


Yukarı Çık