10 EKİM 2017: “KATLİAM SERBEST, ANMAK YASAK!”

10 Ekim 2015,  Ankara`da Tren Garı`nda barış ve demokrasi, adalet ve eşitlik için Türkiye`nin dört bir yanından gelerek toplanan binlerce insana yapılan alçak saldırının tarihi.

Türkiye tarihinin bu en kanlı saldırısı, göz göre göre, bile bile, geliyorum diyerek gerçekleşti. Çünkü: İhmaller vardı. 

En küçüğü henüz 8 yaşında olan 102 canı kalleşçe düzenlenen bir saldırıya kurban verdik. 500`e yakın arkadaşımız yaralandı, sakat kalanlar oldu. O günkü acı ve çaresizliği, kulakları sağır eden çığlıkları, kana bulanan meydandaki gökyüzüne yükselen haykırışları unutmak mümkün değil... Hayatını kaybedenlerin üzerine yine ‘barış‘ yazan bu afişler örtüldü.

Ardında yüzlerce can kaybı, yaralı beden ve yürek bıraktı, hala acısını içerimizde yaşıyoruz. O gün pek çoğumuzun son defa gördüğü o masum insanlar artık aramızda yoklar. Sorumlular gözlerini kapadı. Katillerin patronları aramızda elini kolunu sallayarak dolaşıyor. 

Adalet sadece umutlarımızda yaşıyor. Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi`nin kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması yönündeki talepler olaya bakan mahkeme heyeti tarafından görmezden gelindi. Daha da acısı açık alanda yapılacak her türlü toplantı yasaklanıp, ölen insanları anmak gibi en temel haklarımız yok sayıldı. SONUÇ; "Katliam Serbest, Anmak Yasak."  

"10 Ekim Ankara Garı Katliamı" unutturulamaz. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri olarak katliamda ölen arkadaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Ekim 2017Yukarı Çık