HUKUKSUZ İHRAÇLAR SON BULSUN! BAŞLIKLI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

24 Aralık`ta yayınlanan KHK`lar ile görevlerinden ihraç edilen Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Üyesi Özcan Doğan ve Odamız Üyesi Hüseyin Mercan için 28 Aralık 2017 tarihinde MMO İstanbul Şube Konferans Salonu`nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın Toplantısında ilk olarak söz alan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Sekreteri Cevahir Efe Akçelik 24 Aralık 2017 sabahı yayınlanan 695 ve 696 Sayılı KHK`larda yapılan düzenlemeler, içine sürüklendiğimiz bu karanlığın en açık göstergesi olduğunu vurguladı. Akçelik Son çıkan KHK`lar ile Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Üyesi Özcan Doğan, memur olarak görev yaptığı Sağlık Bakanlığı`ndan ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Üyesi Taylan Hüseyin Mercan, öğretim görevlisi olarak görev yaptığı İstanbul Teknik Üniversitesi`nden hukuksuz ve gerekçesiz bir şekilde ihraç edildiğini belirterek açıklamada imzası bulunan kurumlar olarak Özcan Doğan ve Hüseyin Mercan ile dayanışma içinde olduğumuz bildirirerek, hiçbir gerekçe gösterilmeden kamu görevinden çıkartılmasının takipçisi olacaklarını ve görevine iadesi için mücadelelerini sürdüreceklerinin bilinmesini istediğini söyledi.

Daha sonra söz alan Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Alper Mertoğlu söz alarak oda çalışmaları içinde görev alan üyeleri Özcan Doğan`ın ihracının kabul edilemez olduğunu belirtti. Alper Mertoğlu`ndan sonra söz alan Şube Başkanımız Alişan Çalcalı üyemiz Hüseyin Mercan`ın yaşadığı süreç ile bilgilendirmede bulunduktan sonra sürdürülen soruşturmaların bir cadı avına dönüştürüldüğünü, bundan sonraki süreçte de üyeleri ile dayanışma içinde olduklarını belirterek, Hüseyin Mercan`a yapılan bu hukuksuz ve asılsız suçlamalar ile gerçekleşen ihracına yönelik kararın kaldırılması ve üyemizin görevine iade edilmesini talep ettiklerini belirti.

Alişan Çalcalı`dan sonra söz alan Eğitim Sen 6 Nolu Şube Başkanı Görkem Doğan son yayınlanan KHK`lar ile devlet sisteminin çöktüğü, aslı olmayan suçlamalar ile bir çok üyelerinin görevlerinden edildiğini, buna karşı mücadelelerinin devam edeceklerini belirtti.

 

Daha sonra Hüseyin Mercan ve Özcan Doğan söz alarak yaşadıkları süreçler ve karşı karşıya kaldıkları hukuksuzluklar konusunda bilgi verdi.


Yukarı Çık