FIG 2017 ÇALIŞMA HAFTASI 29 MAYIS – 2 HAZİRAN 2017 TARİHLERİ ARASINDA HELSİNKİ – FİNLANDİYA’DA GERÇEKLEŞTİ

 Uluslararası Haritacılar Federasyonu`nun (FIG) 2017 Çalışma Haftası Finlandiya`nın başkenti Helsinki`de yapıldı. Yaklaşık 100 ülkeden 1200`den fazla delege katıldı. Katılımcılar, etkinlik boyunca 80 farklı teknik  oturumu takip etme şansına sahip oldular. 29 Mayıs Pazartesi günü, Genel Kurul Oturumu gerçekleşti. FIG Başkanı Chryssy Potsiou, 2016`da Yeni Zelanda`da, Christchurch`da yapılan bir önceki çalışma haftasından bu yana gerçekleşen etkinliklere dair raporunu sunduğu açılış, Finlandiya`lı besteci Jean Sibelius`un müziğinin eşlik ettiği seremoniyle başladı.

Açılış Seremonisi`nin ardından Finlandiya Ulusal Kadastro Genel Müdürü Arvo Kokkonen`in, Bentley Systems`in CEO`su Greg Bentley`in ve UN Habitat / Küresel Arazi Araçları Ağı (GLTN) Birim Lideri Oumar Sylla`nın sunumlarıyla "Dijital Bir Dünyada Yarını Yaşamak" konulu ilk özel oturum gerçekleşti.

Çalışma haftasına Ülkemizden Odamız adına Yönetim Kurulumuz, FIG 2018 Düzenleme kurulu üyelerimiz, çeşitli kurumlarımızı temsilen bürokratlar, üniversite ve özel sektörden katılımcılar ile yaklaşık 70 Türk delege katıldı. Çalışma Haftası içerisinde Türkiye`den birçok teknik sunum yapılmasının yanında, sergi alanında Odamız tarafından açılan tanıtım standımız ile katılımcılara FIG 2018‘e katılım çağrısı ve bilgilendirmeler yapıldı. Küçük ikramlar ve hediyelerin beraberinde FIG 2018`e davet içeren broşürler dağıtıldı. Oldukça başarılı ve ilgi çekici olan bu tanıtım çalışmaları, tüm ülke delegelerinin taktir ve beğenisini kazandı. Son gün sabah, ilk olarak yapılan Oda başkanları ile FIG Konseyi ortak toplantısına Oda Başkanımz Ertuğrul Candaş katıldı. Aynı gün yapılan kapanış oturumunda Finlandiya Büyükelçimiz Adnan Başağa`nın teşrifleri ile güç ve destek verdiği etkinlikte ayrıca  yapılan seremoni ile Ülkemiz ve Odamız adına,  HKMO Uluslararası İlişkiler Komisyon Başkanı ve FIG 2018 Düzenleme Kurulu başkanı olan, aynı zamanda 2016 yılında FIG Başkan Yardımcısı seçilen Dr. Orhan Ercan FIG bayrağını FIG 2018 İstanbul`a kadar teslim aldı.

Etkinliğin kapanışında geleneksel olarak düzenlenen ve bir sonraki yılın ev sahibi ülkesi tarafından organize edilen kapanış kokteyli, Ülkemiz adına Odamız tarafından verildi. Kokteylde FIG2018 Kongre Düzenleme Kurulu üyeleri ve eşleri tarafından sergilenen, kemençe eşliğindeki sürpriz horon gösterisi katılımcılardan büyük beğeni ve ilgi gördü. 

Böylelikle İstanbul`da ev sahipliğini yapacağımız FIG 2018 kongresinin son düzlüğüne girdiğimiz bu uzun ve zorlu süreçte katkı ve desteği olan herkese bir kez daha teşekkürü borç biliyoruz. 2018 yılında ülkemizde yapılacak olan bu büyük etkinliğe kadar kamu kurumları ve  üniversitelerden özel sektörümüze, üyelerimizden tüm ilgililere kadar Ülkemizin tüm paydaşlarının daha fazla katkı ve desteğine ihtiyacımız olduğunu ilan ediyor, 6-11 Mayıs 2018 tarihilerinde İstanbul`da yapılacak olan FIG 2018 Genel Kurul ve Kongresinde Türkiye`ye yakışır bir etkinlikte buluşmayı diliyoruz.

Saygılarımızla.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Haziran 2017

 


Yukarı Çık