KADINLAR VARSA UMUT VARDIR, ÇARE VARDIR VE BAŞARI KAÇINILMAZDIR!

Ekonomik kalkınmanın ve demokrasinin gelişmişliğinin, kadınların erkeklerle eşit olarak toplum hayatının ekonomik ve yönetsel her alanında eşit olarak yer almasıyla sağlanabileceği, hem tarihsel hem de bilimsel bir gerçektir. Dünyaya hâkim olan mevcut ekonomik ve ona bağlı işleyen siyasal sistem nedeniyle kadınlarımız ve dünya kadınları bir türlü sömürü, şiddet, baskı ve ayrımcılıktan tam olarak kurtulamamışlardır.

8 Mart 1857 tarihinde, ABD`de kadınlara karşı yapılan katliam nedeniyle Kopenhag‘da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı‘nda 8 Mart tarihinin "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmasına karar verilmesinden bu yana dünyanın emekçi kadınları, demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesi içindedir.

Kadınların her alanda eşit bir şekilde var olabilme mücadelesi, ülkemizin laik, demokratik ve özgür bir ülke olma mücadelesidir. Yasaklara başkaldıran, biat etmeyi reddeden, kader belletilen şiddet ve ayrımcılığa karşı dünyanın tüm kadınları ile dayanışma gösteren, özgürlük ve eşitlik adına mücadele veren kadınlar, çağdaş ve demokratik bir toplumun oluşması yolunda onurlu bir şekilde yürümektedirler.  Odamız, bu onurlu mücadelelerinde kadınlarla birlikte, dayanışma ve mücadele içinde olmayı sürdürecektir.

Kadın meslektaşlarımızın ve tüm kadınlarımızın hayatın her alanında var olmasını, eşit ve özgür bireyler olmasını istiyoruz ve eşitlik ve özgürlük mücadelesinde bir simge haline gelen 8 Mart Dünya Kadınlar gününü, ırkçılığın, ayrımcılığın ve kadın cinayetlerinin yükseldiği bir dönemin içinden selamlıyoruz.

Kadınlar varsa umut vardır, kadınlar varsa çare vardır ve eğer kadınlar varsa başarı kaçınılmazdır diyor, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Mart 2018 


Yukarı Çık