8 MART’TA KADINLAR YİNE BİRARADAYDI, YİNE ALANLARDAYDI.

ŞİDDETE, KADIN CİNAYETLERİNE, CİNSİYET AYRIMCILIĞINA KARŞI 8 MART’TA KADINLAR YİNE BİRARADAYDI, YİNE ALANLARDAYDI

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu 2018 Yılı 8 Mart etkinlikleri çerçevesinde, 2 Mart 2018 Cuma günü, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi‘nde geleneksel buluşmasını gerçekleştirildi. TMMOB Kadın Komisyonu geleneksel 8 Mart buluşması, Odaların İstanbul Şubesi Kadın üyelerinin katılımı ile kokteyl ve sanatçı Bahariye Alpman‘ın müzik dinletisi eşliğinde gerçekleştirildi.

4 Mart 2018 tarihinde ise, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonunun da bileşeni olduğu 8 Mart Kadın Platformunun "Savaşa, OHAL‘e, Cinsiyetçiliğe Karşı Bedenimiz, Emeğimiz, Özgürlüğümüz İçin Direniyoruz" sloganı ile çağrısını yaptığı 8 Mart Mitingi için Kadınlar bu yıl İstanbul Bakırköy Dikilitaş‘ta buluştular.

Şubemiz Kadın Komisyonu tarafından da çağrısı yapılan ve kadın üyelerimizin katılım sağladığı mitingde, TMMOB üyesi kadınlar mor kurdeleli baretler ile İKK Kadın Komisyonu pankartı arkasında buluştular.

TMMOB‘li kadınlar  "Cinsiyet Ayrımcılığı Çözülmeden, Özgür Ve Eşit Bir Toplum Yaratılması Mümkün Değildir" anlayışı ve "Cinsiyetçi Eğitim İstemiyoruz", "Baretime Dokunma Şantiyede Bende Varım Unutma", "Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Son", "Eşit İşe Eşit Ücret", "Söyleyecek Sözümüz Değiştirecek Gücümüz Var", "Şiddetin Utancı Bize Ait Değil", "Korkmuyoruz, Susmuyoruz İtaat Etmiyoruz" sloganları ile kadına yönelik şiddete, cinsel istismara, tacize, tecavüze, istismarın meşrulaştırılmaya çalışılmasına, cinsiyetçi dile, kadının çalışma ve sosyal hayattan soyutlanmasına, fazla mesailere, güvencesiz çalışmaya, işsizliğe, cinsiyetçi iş ilanlarına karşı eşitlik ve özgürlük taleplerini dile getirdiler.

TMMOB‘lu kadınlar ayrıca 8 Mart Perşembe akşamı Taksim‘de binlerce kadının katıldığı Geleneksel Feminist Gece yürüyüşünde, cinsel istismara, çocuk istismarına, kadın cinayetlerine, kadına karşı şiddete "DUR" demek için bir aradaydı.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu olarak, 4 Mart‘ta Ankara ve Çorlu‘da gerçekleştirilmek istenen kadın yürüyüşlerine yapılan saldırıları kınıyor, tüm kadın meslektaşlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü bir kez daha kutluyoruz.


Yukarı Çık