FİLİSTİN HALKININ ÖZGÜRLÜK VE KURTULUŞ MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ!

Yaklaşık 100 yıl önce yapılan ve Orta Doğunun paylaşılmasını içeren gizli "Sykes-Picot" anlaşması, Ortadoğu halklarının sosyal yapısını dikkate almamış, emperyalist devletlerin sömürgecilik arzularına göre çizilen harita ise bölgeye huzur getirmemiştir. Bir tarihçinin dediği gibi bu anlaşma "barışa son veren barış" olarak nitelendirilmiştir. 

Bu sömürgeci ve emperyalist anlayış 14 Mayıs 2018`de birkez daha Filistin halkının haklı özgürlük ve kurtuluş mücadelesine kanlı elleriyle saldırmış, binlerce masuma zarar vermiştir. ABD‘nin Büyükelçiliğini Tel Aviv‘den Kudüs‘e taşıyarak yarattığı provokasyon ile başlayan süreç, bunu protesto eden Filistin halkına İsrail`in saldırarak silahsız ve masum 62 kişiyi öldürmesi, binlerce kişiyi ağır silahlarla yaralaması ile büyük bir katliama dönüşmüş ve tarihe "Kanlı Pazartesi" olarak geçmiştir. 

İsrail Devleti derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistin halkının kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak; Orta Doğu halklarının mağduriyeti üzerinden planlanan çıkar amaçlı çatışmaların yol açtığı yıkımı yakından görüyor ve acısını içimizde duyuyoruz. Filistin halkına yönelik bu katliamı bir kez daha kınarken, dünya halklarına Filistin Halkıyla dayanışma çağrısı yapıyor, İsrail ve bu çatışmada rolü olan devletler başta olmak üzere tüm dünya devletlerine sesleniyoruz:

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ezilen Filistin halkının haklı özgürlük ve kurtuluş mücadelesinin yanındadır.  

Katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacaktır!

 

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Mayıs 2018Yukarı Çık