SOMA’DAKİ IZDIRAP: “301 ÇIĞLIK” DÖRDÜNCÜ YILINDA

Soma’daki Izdırap: “301 Çığlık” Dördüncü Yılında

Tarihin ikinci en ünlü eseri olan Norveçli ressam Edvard Munch`un ‘Çığlık` adlı tablosu, insanın varoluşsal ızdıraplarını anlatan en önemli eserlerden. Resimdeki kişi gözlerini faltaşı gibi açmış ve  kan donduran bir çığlık yükseltmektedir.

Bu çığlık, dört yıl önce 13 Mayıs 2014`de Manisa-Soma`da 301 madenci tarafından bir kez daha atıldı. Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan bu iş cinayeti, madencilik kazası olarak "Soma maden faciası" biçiminde kayıtlara geçti.

Faciada sağ kurtulan maden emekçisi Murat Aydın`ın, "Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin" sözleri temiz yürekli vicdanları sızlatırken, kazayı protesto eden ve polisçe yere yatırılmış şehit emekçi yakınlarını tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri ise kirli vicdanları insanlık tarihinin utanç hanesine yazmıştır. 

Sermayenin üç kuruş kârı için emekçilerin hayatının hiçe sayıldığı, bilim ve teknikten yoksun olarak mühendislik ilkelerinin ve öğretilerinin gözetilmediği, sorumlularının devlet eliyle aklandığı bu iş cinayetinin dördüncü yılında, "301 Çığlık" yakınlarının acılarını paylaşıyor, bu katliamı bir kez daha kınıyoruz. 

Artık; güvencesiz ve kuralsız çalışılan, emekçilerin açlık ile ölüm arasında seçim yapmak zorunda bırakıldığı, iş cinayetlerinin fıtrat ve kader olarak değerlendirildiği bir ülke olmamak istiyoruz. Yaşamını yitiren tüm işçi kardeşlerimizin annelerinin anneler gününü kutlarken, başka annelerin aynı acıları yaşamamaları istiyoruz. Bu nedenle böylesine anlamlı bir günde tüm hayatını kaybedenler için çığlık olmak istiyoruz…

İş kazaları cinayettir. Affedilemez. Önlem almak bütün mesleki disiplinler arası ortak çalışmalarla mümkündür. Harita ve Kadastro Mühendisleri olarak bu cinayetlerin önlenmesinde katkımız olacağına eminiz.

21 Eylül 2017 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren "Maden Yönetmeliği"nde yalnızca ihtiyaç halinde şeklinde belirtilen harita mühendislik hizmetlerinin her daim zorunlu olarak yapılması, başta zaman bileşenini de içeren 4 boyutlu maden imalat haritaları ile deformasyon haritalarının, harita mühendisleri tarafından ilgili standartlarda üretilmesi ve güncellenmesinin her daim bir zorunluluk olması gerekmektedir. 

Belki de olası bir iş kazasının önüne geçilecek ve başka anneler bu acıları yaşamayacaktır. 

Yitirdiğimiz emekçi canların anısına saygıyla


TMMOB 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

13 Mayıs 2018


Tüm üyelerimizi, tüm mühendis, mimar ve şehir plancılarını ve halkımızı 13 Mayıs 2018 Pazar günü Soma‘da ve de İl Koordinasyon Kurullarımız tarafından illerde yapılacak olan basın açıklaması ve mitinge davet ediyoruz!Yukarı Çık