AOÇ`NİN TALANINA DEVAM!

Belediye Başkanı Değişti; Ama Aynı Tas, Aynı Hamam
AOÇ`NİN TALANINA DEVAM!

 
Mustafa Kemal Atatürk, 1925 yılında tarımsal üretim için uygun bir zemin sağlamayan, bataklık ve kıraç arazilerde; bedeli karşılığında yurttaştan satın aldığı ve çağının modern üretim ilişkilerine dâhil ettiği, örnek ve ilham veren bir model olan Atatürk Orman Çiftliği`ni kurmuş, ölmeden önce de ülke halkına şartlı olarak bahşetmiştir.

Aradan geçen on yılların ardından Çiftlik, bilerek ve isteyerek üretim ilişkilerinden kopartılmış, arazileri gerek yerel gerekse de merkezi yönetimler tarafından talan edilmiştir. Daha dün kabul edilemez katliama sebebiyet veren, ABD Büyükelçiliği`nin Kudüs`e taşınmasını olayını kınayan, katliamın ardından ülkemizde 3 gün yas ilan eden AKP; Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bir bölümünü ABD Büyükelçiliği`nin kurulması için satmıştır.

İçinde bir de kaçak saray olan Atatürk Orman Çiftliği`nin basına yansıyan son haberlere göre TBMM Plan Bütçe Komisyonu`na "29 yıllığına Büyükşehir Belediyesine bedelsiz devredilmesi"nin önerildiğini ve önerinin Komisyonda onaylanarak TBMM Genel Kurulu`na taşındığını öğrenmiş bulunmaktayız.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Görevden el çektirilen devrik başkan İ.Melih GÖKÇEK dönemi ile tavan yapan ve üzerinde birçok ticari oluşumu barındırmaya başlayan yağmanın atama ile gelen yeni başkan Mustafa TUNA döneminde nasıl bir şekillenme yaşayacağı herkes tarafından merak konusuyken, basında yer alan bu bilgilere göre Kuruluş Kanunu`na açıkça aykırılık teşkil eden yasadışı, hukuksuz, bilim ve teknikten yoksun uygulamalara devam edileceği anlaşılmaktadır.

ARTIK TAMAM!

Basında yer alan haberleri endişeyle takip etmekle birlikte, ülkenin içinde bulunduğu bütün krizleri OHAL sürecinde khk`lar ile hukuksuzca yürütmeye çalışanlar, talana, yağmaya, hukuksuzluğa var güçleriyle devam etmektedir. Atatürk Orman Çiftliği`nin Cumhuriyetin en önemli projelerinden biri ve tarihi, geçmişi ve de geleceğiyle halkın mülkü olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Dün "Cumhuriyetçiyim" diye açıklama yapan Meclis Başkanı İsmail KARAMAN`ın Cumhuriyet`in en büyük projelerinden biri olan AOÇ`nin talanını sürdürecek yasa teklifini Meclis Genel Kurul Gündemine almamasını, AOÇ`nin yeniden Kuruluş Kanunu çerçevesinde idare edilmesini öneririz.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 13. Dönem Yönetim Kurulu


Yukarı Çık