HKMO 16. YAZ EĞİTİM KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Odamızın sürekli etkinliklerinden olan, sekretaryası İzmir Şubemizce yürütülen Yaz Eğitim Kampının 16. sı, 5 - 13 Eylül 2017 tarihleri arasında "Değerler" temasıyla İzmir`in Seferihisar İlçesi TEOS Ormancı Tatil Köyü`nde gerçekleştirildi.

Odamızca 2001 yılından bugüne her yıl düzenlenen Yaz Eğitim Kampımızın on altıncısı, ülkemizin çeşitli illerinden gelen, üniversitelerin Jeodezi ve Fotogrametri/Geomatik/Harita Mühendisliği Bölümlerinde öğrenim gören 100 öğrenci ile HKMO Yöneticileri ve sanat, medya, çevre, eğitim, siyaset konularında uzman konuşmacıların katılımıyla, son derece verimli ve başarılı bir şekilde tamamlandı.

Geçmişte olduğu gibi, Bu kampta da, yakın gelecekte meslektaşımız ve Odamızın üyesi olacak harita mühendisi adaylarının, TMMOB ve onun bileşeni olan odamız HKMO`nun görevlerini, yetki ve sorumluluklarını ve çalışma anlayışı tanımaları, bunun yanında harita mühendislerinin yaşamdaki yerini ve meslektaşlarına bakışının önemini kavramaları, tamamlayıcı nitelikteki teknik ve uygulamalı eğitim ve atölye çalışmalarıyla teknik ve sosyal alanda gelişmelerine katkı sağlanmıştır.

Kampın birinci günü, kamp kayıtları ve kamp alanına yerleşimin ardından kampın açılışı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını sırasıyla HKMO İzmir Şube Başkanı Kubilay Yıldırım, HKMO Genel Başkanı Ertuğrul Candaş ve HKMO Öğrenci Birliği Başkanı Furkan Ceylan yaptı.

HKMO İzmir Şube Başkanı Kubilay Yıldırım, kısaca kamp hakkında bilgi verdi. Yıldırım, Odamızın sürekli etkinliklerinden olan ve İzmir Şubemizce hiçbir kesintiye uğratılmadan büyük emeklerle düzenlenen yaz eğitim kamplarının hedeflenen temel amaçlarının, farklı üniversitelerin geomatik/harita mühendisliği bölümünde okuyan ve kampa katılan öğrencilerine, kuruluşundan bu yana 62 yıldır bilim ve tekniği esas alarak biriktirdiklerini hep ülke ve toplum yararına kullanan TMMOB ve bağlı Odalarımızı tanıtmak, bununla beraber kamp programı çerçevesinde alanında uzman konuklar ile birlikte gerek mesleğimiz gerek meslek alanımızdaki gelişmeler gerekse de sosyal, kültürel ve toplumla ilgili birçok konuda daha fazla fikir ve bilgi sahibi olmalarına katkı sağlamak ve kamp sırasında yapılacak atölye çalışmaları ile dayanışmayı öne çıkararak birlikte üretebilmeyi ve kaynaşmayı sağlamak olduğunu ifade etti. Yıldırım, FIG 2018 İstanbul sürecine ve mesleğimizin önemine değinerek, başta yönetim kurulu olmak üzere kampın düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

HKMO Genel Başkanı Ertuğrul Candaş kampa katılan katılımcılara teşekkürlerini ileterek konuşmasına başladı. Konuşmasına mesleğimizin ve oda örgütlülüğünün önemi ve öğrencilerin odayı benimsemelerinin gerekliliğinden bahsederek devam etti. Candaş, 18 Temmuz 2016 yılında makamında uğradığı hain saldırı sonucu hayatını kaybeden Cemil CANDAŞ ‘ı da anarak, 2001 yılından bu yana düzenlenen kampların amacına ulaştığını, kamplardan gelen öğrencilerin Oda süreçlerinde etkin olarak rol aldıklarını ve bu nedenle 16 yıl önce kurulmuş hayallerin yaşama geçtiğini gördüğünü ifade ederek kamp fikrini hayata geçirenlere teşekkürlerini iletti.

HKMO Öğrenci Birliği Başkanı Furkan Ceylan konuşmasına katılımcılara kampa katıldıkları ve katkıları için teşekkürlerini ileterek başladı. Kampın, öğrenci örgütlülüğü ve mesleki örgütlülük için çok büyük öneme sahip olduğunu ve öğrencilerin bu süreçlerde daha fazla yer alması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Akşam yemeği sonrasında, bugüne kadar gerçekleştirilen yaz eğitim kamplarından görüntülerin ve yaz eğitim kamplarının tarihsel gelişim sürecinin yer aldığı jenerik filmi gösterimi yapıldı. Kamp yürütme kurulu tarafından kampta uyulması gereken kurallar açıklandıktan sonra, "Şiir", "Tiyatro", "Kısa Film", "Resim ve Karikatür", "Müzik", "Dans", "Toplumcu Mühendislik", "Fotoğraf" ve "Yüzme" başlıklarından oluşan atölyelere katılım listeleri ve atölye yürütücüsü öğrencilerin isimleri belirlendi. Sonrasında, kamp ateşinin yakılmasıyla birinci gün tamamlandı.

Sabah sporu, deniz ve sabah kalkmayanların denize atılmasıyla başlayan ikinci günde, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi`nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Gökçe Türk tarafından "İnsan olmak" adlı oturum geçekleştirildi. Oturumun sonrasında atölye çalışmaları başlatıldı. Öğle yemeğinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü Emekli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tevfik Ayan`ın konuşmacılığını yaptığı "Kültür Kuramı Açısından Haritacılık" konulu oturum gerçekleştirildi. Oturumdan sonra ise katılımcı sayısına göre oryantring grupları oluşturuldu ve gruplara teorik oryantiring eğitimi verildikten sonra, oryantring yarışması düzenlendi. Atölye çalışmaları ve kamp ateşinin ardından kampın 2. günü başarıyla sonlandırıldı.

Kampın üçüncü gününde HKMO İzmir Şube Başkanı Mustafa Kubilay Yıldırım`ın yürütücülüğünü yaptığı "Mesleki Uygulamalar ve Değerler" oturumu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü meslektaşımız Prof. Dr. Haluk Özener`in katılımıyla gerçekleştirildi. Öğle yemeğinin ardından Teos Antik Kent Gezisigerçekleştirildi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Kazı Başkanı Prof. Dr. Musa Kadıoğlu Teos Ören Yeri hakkında bilgilendirmeler yaptı. Antik kent gezisinin ardından klasik müzik dinletisi ve Seferihisar Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer ile "Değerler" ve "Neden Yavaş Şehir?" konuları üzerne söyleşi gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları ve kamp Ateşiyle 3. Günün sonuna gelindi.

Kampın dördüncü gününde sabah sporu, kalkmayanların denize atılması ve sonrasında kahvaltının ardından "Teknolojik Gelişmelerin Işığında Mesleğimize Bakış" konulu 4. Oturum, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden Uzman Dr. Taylan Öcalan`ın yürütücülüğünde, Kâtip Çelebi Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Osman Sami Kırtıloğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Volkan Çağdaş ve Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Nusret Demir`in katılımıyla gerçekleştirildi. Öğle yemeğinin ardından Kamp Yürütme Kurulu Üyesi Sercan Yalçınkaya`nın yürütücülüğünü yaptığı "Toplumsal Aydınlanmada Sanatçının Yeri"başlıklı oturum, Türk Halk Müziği Sanatçısı, besteci ve oyuncu Sadık Gürbüz ve sanatçı İlkay Akkaya`nın katılımıyla gerçekleştirildi. Oturum sonrası, Bağlamada Harita Mühendisliği öğrencisi Cem Erol ve Vokalde İlkay Akkaya`nın eşliğinde türküler söylendi. Sonrasında, Atölye çalışmaları ve voleybol turnuvası yapıldı. Akşam yemeğinin ardından yürütücülüğünü HKMO Öğrenci Birliğinden Dilan Kırmızı`nın yaptığı "Yerelde Farkındalık Yaratmak" adlı oturum Tunceli/Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu`nun katılımıyla keyifli bir sohbet havasında gerçekleştirildi ve dördüncü günün sonuna gelindi.

Kampın beşinci gününde sabah sporu ve kahvaltıdan sonra "Genç Mühendisler Anlatıyor" oturumu, HKMO İzmir Şube Yk. Üyesi Özhan Kaynarca`nın yürütücülüğünde; özel sektörde ücretli çalışan ve HKMO Ankara Şube saymanı olan Hüseyin Arkan, Manisa Büyükşehir Belediyesinde sözleşmeli çalışan Betül Çölbay, TKGM İstanbul Kadastro Müdürlüğünde çalışan Sevsin Erdoğan ve işyeri sahibi olarak serbest çalışan HKMO Diyarbakır Şubesi Yk. Üyesi Şahin Atagün`ün katılımıyla gerçekleştirildi. Öğle yemeğinin ardından "Alet ve Yazılım Firmalarının Ölçme ve Değerlendirme Sürecindeki Önemi"konulu teknik oturum gerçekleştirildi. Oturumun ardından İHA uçuşu ve İHA ile kamp katılımcılarının hava fotoğrafı çekildi. Akşam yemeğinin ardından öğretmen, şair ve yazar Hidayet Karakuş`un konuşmacılığını yaptığı "Tarihimizde 9 Eylül"konulu söyleşi gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları ve kamp ateşinin ardından beşinci günün sonuna gelindi.

Kampın altıncı günü "Kentsel Değerler ve Kent Yönetimi" oturumuyla başladı. Yürütücülüğünü HKMO Genel Başkanı Ertuğrul Candaş`ın yaptığı oturuma, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Öğle yemeğinin ardından HKMO 37. 38. ve 39. Dönemler Genel Başkanı Hüseyin Ülkü`nün yürütücülüğünü yaptığı "HKMO Bizim İçin Ne Yapıyor?" konulu oturum; HKMO Mesleki Uygulamalar ve Yasal Temeller Komisyonu Başkanı Namık Gazioğlu, HKMO Genel Merkez Örgütlenme Sekreteri Ali İpek, HKMO Denetleme Kurulu Üyesi Eray Yıldız`ın katılımıyla gerçekleştirildi. Akşam yemeğinden hemen önce tüm öğrencilerin ve yöneticilerin katıldığı ve farklı üniversitelerden karma grupların yarıştığı Bilgi Yarışması düzenlendi. Mesleki ve genel kültür sorularının sorulduğu bilgi yarışmasında zorlu bir mücadele gerçekleşti ve 4 grup finale kaldı. İkinci turda ise 4 grup arasında yaşanan kıyasıya mücadelede 1. Grup belirlendi. Akşam yemeğinin ardından kamp ateşi yakılarak 6. gün sonlandırıldı.

Kampın yedinci günü, sabah sporu ve vaktinde kalkmayan katılımcıların denizle buluşturulmasıyla başladı. Kahvaltıdan sonra, "Demokratik Muhalefet ve Demokrasi Kültürü" konulu oturum gerçekleştirildi. Yürütücülüğünü Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Prof. Dr. Aziz Konukman`ın yaptığı oturuma, konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Prof. Dr. Yalçın Karatepe ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Güven Gürkan Öztan katıldı. Öğle yemeğinin ardından "Toplumsal Etkileşim ve Medya" oturumu, gazeteci-yazar Enver Aysever`in katılımıyla gerçekleştirildi. Ardından atölye çalışmaları, futbol turnuvası maçları yapıldı. Akşam yemeğinin ardından Oyuncular Sendikası Genel Başkanı, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Meltem Cumbul ile "Ülkemizde Sanatçı Olmak"konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Kampın sekizinci günü kahvaltının ardından yürütücülüğünü TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın`ın yaptığı "Örgütlü Olmanın Hayatımızdaki Yeri" konulu oturum; DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz ve KESK Eş Başkanı Aysun Gezen`in katılımıyla gerçekleştirildi. Öğle yemeğinin ardından Öğrenci Forumu HKMO Öğrenci Birliği üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Tüm öğrencilerin aktif katılımıyla gerçekleşen forumda, kamp değerlendirmesi, kampa ilişkin düşünce ve önerilerin paylaşılması, gelecek kamplarda yapılması veya yapılmamasının daha iyi olacağı düşünülen konular tartışıldı. Öğrencilerin tercihlerine göre seçerek katıldıkları atölyelerde, akşam sergileyecekleri performansları için atölye çalışmaları gün boyu devam etti.

Kampın veda yemeğinin ardından, Oryantring, bilgi yarışması ve spor turnuvalarında dereceye giren gruplar ödüllerini aldılar. Şiir, Tiyatro, Kısa Film, Resim ve Karikatür, Müzik, Dans, Halk Oyunları, Toplumcu Mühendislik, Fotoğraf başlıklarından oluşan atölyelerde yer katılımcılar çalışmalarını ve yeteneklerini sergilediler.

Gösteriler sonrası tüm katılımcılara İzmir Şubemizce düzenlenen katılım belgeleri verildi.

Kampın son gününde tüm katılımcılarla ilerleyen dönemlerde görüşmek üzere vedalaşıldı.

Yaz eğitim kampları geçmişten bu güne mesleki birlikteliğimize, oda-öğrenci ilişlilerine, odamıza, mesleğimize, farklı üniversitelerdeki öğrenci meslektaşlarımızın kaynaşmasına ve onların sosyal ve kültürel anlamda zenginleşmesine önemli katkıları olmuştur. 16. Yaz Eğitim Kampıyla birlikte bu gelenek artarak sürmüştür.

Ayrıca farklı üniversitelerde okuyan ve ileride meslektaş olacak harita mühendisi adaylarının birbirleriyle tanışmaları, birlikte planlama, karar alma, üretim, yönetim ve paylaşma sürecini yaratmaları, mesleki, sosyal kültürel ve toplumsal gelişmeleri birlikte değerlendirmeleri, geleceğe yönelik umutlarını diri tutmaları ve yaşamla güçlü bir bağ kurmaları sağlanmıştır.

16. Yaz Eğitim Kampının hazırlanması ve hayata geçirilmesinde özverili ve yoğun çalışmalarından dolayı İzmir Şube Yönetim Kurulu`ndaki sevgili arkadaşlarımıza, İzmir Şube çalışanlarına, Kamp Yürütme Kurulu`na ve HKMO Öğrenci Birliği`ne bir kez daha sevgilerimizi iletiyor, kutluyor ve teşekkür ediyoruz. Başarılı bir etkinliğin mutluluğunu ve keyfini tüm üyelerimizle paylaşıyoruz.

 

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
EYLÜL 2017

 


Yukarı Çık