TKGM`NİN 171.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI.

 

Tapu ve Kadastro Teşkilatımızın 171.Kuruluş Yıldönümü Aydın Kadastro Müdürü Ali TUNALI,Aydın Tapu Sicil Müdür Yardımcıları,HKMO Aydın İl Temsilcisi Mustafa FİLLİK,Harita Mühendisi Murat ÇAYIRLI ve Tapu ve Kadastro çalışanlarının katılımıyla kutlanmıştır.Atatürk anıtına çelenk koyulmasının ardından Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER ziyaret edilmiştir.

 

Ülkemizde ilk Tapu Teşkilatı 21 Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuş ve Cumhuriyete kadar çeşitli isimler altında görevini sürdürmüştür.

Tesis edilen ilk kayıtlar tamamen mülkiyete ve tapu işlemlerine yönelik olmuş ve bu dönemlerde hiçbir harita çalışması, kadastro tesisi ve güncelleştirilmesi konusunda da bir çalışma yapılmamıştır.
            

Cumhuriyetin kurulmasından sonra bağımsız bir tapu teşkilatının oluşturulması konusu; özel bir dal olması, bu hususta özel bir deneyim gerektirmesi ve kapsamının genişliği sebepleriyle önem kazanmıştır.

 

Bunun üzerine 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı kurulmuştur. Bu teşkilat bünyesine 1925 yılında 658 sayılı Kanunla kadastro birimi ilave edilmiştir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bugünkü yapısı ve hedefleri 29 Mayıs 1936 tarih ve 2997 sayılı Kanunla belirlenmiş olup Teşkilat, Maliye Bakanlığına bağlanmıştır. Daha sonra, 7 Temmuz 1939 tarihinde Adalet Bakanlığına bağlanmış ve nihayet taşıdığı önem ve bağımsızlığı göz önüne alınarak 10 Ağustos 1951 tarihinde Başbakanlığa bağlanmıştır. 22 Kasım 2002 Tarihinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlanmıştır. 08 Temmuz 2011 tarihinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmıştır.

 

HKMO İzmir Şube Yönetim Kurulu

 


 


Yukarı Çık