FIG 2018 KONGRESİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ.

Türkiye’den Harita ve Kadastro Mühendisler Odası’nın üyesi olduğu Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG)’nin 26.Kongresi Odamızın ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezinde 6-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapıldı.

7-11 Mayıs tarihleri arasında değişik oturum ve etkinliklerle devam eden Kongre`nin ilk günü Karadeniz halk oyunları ekibinin gösterisiyle başladı. 2014 yılında Malezya`da düzenlenen XXV. FIG Kongresi`nde yapılan oylama sonucunda XXVI. FIG Kongresinin Türkiye`ye kazandırılmasında emeği geçenlerden bir önceki dönem Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ertuğrul Candaş ve Kongre düzenleme komitesi başkanı Uluslararası Haritacılar Federasyonu (FIG) Başkan Yardımcısı Dr. Orhan Ercan yaşanan süreci ve Kongre`nin ülkemizde düzenlenmesinin önemini vurgulayarak başarılar dilediler. FIG Başkanı Prof. Dr. Chryssy Potsiou da Kongre`nin önemini vurgulayarak "Dünyanın tam haritasının çıkarılması lazım. Bu bizim görevimiz. Digital okuryazarlığımızı artırmamız lazım." dedi.

İlk gün yapılan "Kentsel Gelişim" başlıklı oturumda FIG Başkanı, Prof. Dr. Chryssy Potsiou ve Kayseri Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu ve Prof. Dr. Ali Parsa konuştu.

FIG 26.Kongresi "Gayrimenkul Değerleme"den "Kent Bilgi Sistemleri"ne, "Kadastro"dan "Kentsel Dönüşüm"e, "Akıllı Şehirler"den "Uydu Ölçmeleri"ne (GPS/GNSS), "Mühendislik Ölçmeleri"nden "Bilgi Teknolojileri"ne, "Mekânsal Planlama"dan "Kırsal Kalkınma"ya, "Kentleşme Politikaları"ndan "İnşaat Ekonomisi ve Yönetimi"ne kadar pek çok konuda sunulan bildiriler ile 11 Mayıs 2018 tarihine kadar devam etti. Şube Yönetim Kurulu ve Üyelerimizin de katılım sağladığı FIG Kongresi 11 Mayıs 2018 günü yapılan oturumun ardından sona erdi.


Yukarı Çık