"DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ"NÜ KUTLAYAMIYORUZ!

5 Haziran Dünya Çevre Günü; çevre sorunlarına halkın dikkatini çekmek, çevre sorunlarına olan ilgiyi artırmak amacıyla Birleşmiş Milletler Örgütünce 1972 yılından beri çeşitli etkinliklerle Birleşmiş Milletlere üye ülkelerce kutlanmaktadır. Dünya Çevre Günü etkinlikleri bu yıl,  dünyadaki en kirli 15 şehirden 14`nün bulunduğu Hindistan`da yapılmaktadır.

Ancak bugün geldiğimiz noktada 5 Haziran, kutlanılır bir gün olmanın çok uzağında kalmıştır. Bitki ve hayvan türlerinin her geçen gün azaldığı, doğal yaşam alanlarının birer birer tahrip edildiği, rantın doğanın önüne geçtiği, ormanların yok edildiği, derelerin kurutulduğu bir dönemde içinde bulunduğumuz çevreye daha çok sahip çıkmak gerekmektedir.

Çevre; hayatın gelişmesinde etkili olan doğal, toplumsal, kültürel dış faktörlerin bütünüdür ve doğal yaşam alanlarının insan eliyle ve acımasızca daha fazla kazanç için tahrip edilmesi, insanlığın sonu olacaktır. Sanayiye bağlı çevre ve hava kirliliği; doğal su kaynaklarının korunmaması; HES projeleri ile derelerin yok edilmesi; başta Artvin/Cerattepe olmak üzere sit alanlarının, milli parkların yok edilmesi ve her türlü hukuksuzlukla maden sahalarına dönüştürülmesi; zeytinliklerin, kıyıların, yaylaların tahrip edilmesine göz yumulması; Mersin/Akkuyu,  Sinop/İnceburun,  Kırklareli/İğneada gibi doğal güzelliğe sahip alanların nükleer santral uğruna geri dönüşü olmayacak bir biçimde yok edilmesi karşı karşıya olduğumuz çevresel sorunlardan birkaçını oluşturmaktadır.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin nükleer santrallerini birer birer kapatmasına rağmen; güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına fazlasıyla sahip olan ülkemizde nükleer enerjiye ihtiyaç duyulduğunun ileri sürülmesi rant odaklı değerlerin çevrenin ve yaşam alanlarının önüne geçtiğinin bir göstergesidir. HES projelerinde, sit alanlarının maden sahalarına dönüştürülmesinde, imar aflarıyla getirilen çarpık kentleşmede olduğu gibi çevre değil çıkarlar ön plandadır.

Yaşanabilir bir çevrenin kıymetini en iyi bilen ve onun içinde çalışan meslek gruplarından biri olan Harita ve Kadastro Mühendisleri olarak çevre talanına hukuki kılıf uydurulmasını; derelerin, kıyıların ve ormanların yok edilmesini kınıyor; yenilenebilir enerji kaynakları yerine başından sonuna tartışmalı anlaşmalarla yürütülen nükleer enerjinin tercih edilmesini doğru bulmuyor;  yaşanılır bir çevre için talana yol açan hukuki düzenlemelerin kaldırılması ve doğal alanların tahribatının engellenmesi umuduyla Dünya Çevre Günü`nü kutluyoruz.

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Haziran 2018

 

 


Yukarı Çık