ONLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ… GELECEĞİMİZ, UMUDUMUZ, NEŞEMİZ FARKINDA MISINIZ?

ONLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ… GELECEĞİMİZ, UMUDUMUZ, NEŞEMİZ FARKINDA MISINIZ?

 

Ne yazık ki, 21. yüzyıl Türkiye`sinin gündemi çirkinliklerle dolu çocuk istismarı oldu yine. Eylül ve Leyla`nın cansız bedenlerine ulaşılması, üstü kapatılmaya çalışılan, yokmuş gibi davranılan derin yaralardan biri ülkemizde maalesef. 

Halihazırdaki yasal düzenlemeler ve ceza hükümleri ise caydırıcı olmanın ötesinde neredeyse cesaret verici. TBMM`de araştırılması istenen önergelerin reddedilmesi, toplumdaki büyük tepkiye rağmen müftülük nikahı gibi düzenlemelerin hayata geçirilmesi, önleyici tedbirler alınması istendiğinde tepkisiz kalınması gibi durumların sonucunda, bugün ne yazık ki hala çocuk istismarları ve cinayetleri gündemin ana maddesi olmak zorunda kalıyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu`nun güncel adli verilerine göre son 8 yılda 10 binin üzerinde çocuk kayboldu. Kayıp çocuk sayısındaki bu yüksek veriler akla ilk olarak istismarı getiriyor. Kayıt altına alınamayan vakalar da düşünüldüğünde olayın vahameti tüyler ürpertici bir boyuta ulaşıyor. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak çok acil, gerçekçi ve uygulanabilir yasal düzenlemelerin getirilmesini; istismarın, çocuk yaşta evliliklerin, zorunlu gebeliklerin önüne geçilmesini talep ediyor ve son günlerde yaşadığımız acı olayları üzülerek kınıyoruz.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Temmuz 2018Yukarı Çık