ODTÜ SUSTURULAMAZ !

 

6 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen Ortadoğu Teknik Üniversitesi 2018 yılı Mezuniyet Töreni`nde, geleneksel hale gelen, öğrencilerin pankart açma etkinliğinde "Tayyipler Alemi" karikatürünü taşıyan ODTÜ`lü 5 öğrenci arkadaşımız "Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a hakaret" suçlamasıyla gözaltına alındı. Bugün Mahkemeye çıkarılan arkadaşlarımızdan 4`ü tutuklanırken, gözaltına alınan basımevi çalışanı ise serbest bırakıldı.

 

Yandaş medya tarafından "ODTÜ Mezuniyet törenindeki pankart rezaleti" şeklinde duyurduğu pankart, daha önce Penguen dergisine kapak olmuş, dergi hakkında dava açılmış, mahkeme tarafından eleştiri hürriyeti olarak değerlendirilmiş ve beraat verilmişti. Bunun akabinde eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`in de "Madem nedenini biliyorsunuz ilk dördünü yapmayın, yapanlar salak mı?" şeklinde, bir öğrencinin pankartına yönelik rahatsız edici tweet`i hiçbir şekilde tepki çekmez iken, ülkemizde bizler tarafından eleştiri yapmanın dahi artık "suç unsuru ve hakaret" sayılmaya başlaması ülkemizi gelecek ideallerine ulaştıracak olan biz üniversitelileri endişelendirmektedir. Bu durum; bilimsel bilginin üretildiği, bu bilginin yeni nesillere aktarıldığı ve elde edilen birikimin toplumla paylaşıldığı alanlar olarak bilinen Üniversitelerin baskı altına alınarak bu rolünü gerçekleştirmesi engellenmektedir. Üniversitelerin ifade özgürlüğü ortamına sahip olması zorunludur. Özgür düşüncenin olmadığı yerde evrensel bilimin de olmayacağı bilinen bir gerçekliktir.

 

Bizler HKMO Ankara Şube Öğrenci Temsilciliği olarak, ODTÜ`nün tarihsel sürecinde tüm baskılara rağmen her dönem muhalif kimliğini koruduğunu, bundan sonra da korumaya devam edeceğini biliyoruz. Bu vesileyle; tutuklanan öğrenci arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtir ve derhal serbest bırakılmaları gerektiğini bildiririz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şube Öğrenci KomisyonuYukarı Çık