KATLEDİLİŞİNİN 2. YIL DÖNÜMÜNDE CEMİL CANDAŞ ANILDI

18 Temmuz 2018 tarihinde Şişli Belediyesinde İmardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yaparken rant çeteleri tarafından katledilen Cemil Candaş aramızdan ayrılışının 2.yıl dönümünde Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle anıldı.

 

Şişli Belediye Başkanlığı önünde başlayan yürüyüş ile Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi gelindikten sonra Konferans salonunda başlayan anmada Cemil Candaş`ın hayatından kısa kesitlerin sunulduğu kısa film gösterimi ile başladı. İlk olarak konuşma yapan HKMO Genel Başkanı Orhan Kasap, Cemil Candaş`ın Ankara Şube Başkanlığı yaptığı dönemde 4 yıl birlikte çalıştıklarını belirterek, odamızın bir çok kurulunda görev alan Cemil Candaş arkadaşımızın ülkedeki rant çetelerinin kurbanı olduğunu belirterek bu davanın bitmediğini ve hem Odamız adına hem de bir arkadaşı olarak takipçisi olacaklarını belirtti.

HKMO Genel Başkanı Orhan Kasap`tan sonra söz alan TMMOB Denetleme Kurulu Üyesi Ali Fahri Özten, Cemil Candaş ile okul yıllarından itibaren süren arkadaşlığını, dostluğunun olduğunu belirterek, mücadelenin ve dürüstlüğün sembolü olduğunu belirtti. Ailesi adına söz alan Cemil Candaş`ın abisi Nevzat Candaş klasik söylemlerin dışında kardeşine yazdığı mektubu okumak istediğini belirterek bu süreç içerisinde başta Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü`nün kendilerine büyük destek verdiğini belirtti.

HKMO Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Öcalan adaletli olmak, akıllı olmak ve de cesur olmak insanın sahip olması gereken temel erdemlerdir, Aristotales buna doğru ölçüyü korumayı da eklemiştir. Yeryüzünün ölçme, boyutlandırma ve şeklini belirleme biliminin uygulayıcısı olan Harita Mühendislerinden biri olan Cemil Candaş da doğru ölçüyü korumak adına yaşamını yitirmiştir. Sevgili Cemil ilkeleriyle, etik değerleriyle, cesurluğuyla, dostluklarıyla ve başarılı meslek hayatıyla doğru ölçüyü koruyarak hüsranı yaşamadan aramızdan ayrılmıştır. Biz meslektaşların, Harita ve Kadastro Mühendisleri, sevenlerin, dostların da "Doğru ölçüyü korumak" adına, çiziyoruz Yol Haritamızı diyerek konuşmasını bitirdi.

Taylan Öcalan`dan sonra Cemil Candaş`ın arkadaşı Seyfi Erbaş Cemil Candaş`ın gerek örgütçülüğü, dernekçiliği ve meslek odasındaki faaliyetleri ile başarılı bir kişi olduğunu belirterek meslek odalarının bu davayı daha fazla sahiplenmesi gerektiğini ancak bunu göremediklerini belirterek CHP İl Başkanının burada olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü gelenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Cemil Candaş`a sıkılan kurşunun Şişli halkına ve yağmaya izin verilmemesine sıkıldığını, o gün Cemil Candaş`ın yürüttüğü mücadelenin bugünden sonra da devam ettirileceğini söyleyerek belediyecilik hizmetlerinden doğan rantın o belediyenin halkına dönmesi gerektiğini, Cemil Candaş`ın bunun için mücadele ettiğini, bundan sonra da kendilerinin de dün olduğu gibi bu gün de ne kadar zor olsa da aynı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yaptığı konuşmada CHP İl Başkanının veya örgütünün burada olduğuna sevinildiğini söylendiğini, ancak bir il başkanının burada olmamasının ayıp olacağını belirtti. Cemil Candaş ile tanışmamış olsa bile yansıdaki fotoğrafa bakınca gözlerindeki ifadenin mücadeleyi, direngenliği ifade ettiği ve yıllardır tanışıklığa ışık tuttuğunu belirtti.

 


Yukarı Çık