SURUÇ KATLİAMININ 3. YILINDA, HAYATINI KAYBEDENLERİ ANIYORUZ

Ellerinde oyuncaktan başka bir şey olmayan, yüreklerindeki umudu paylaşmaya çalışan o güzel çocukların aramızdan ayrılmasının üzerinden üç yıl geçti. 

Müfettiş raporlarından anlaşılacağı üzere, emniyetin takibinde olmasına rağmen yeterince önlem alınmadığı için rahatlıkla dolaşan canlı bombalar, 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa`nın Suruç ilçesinde yapılan basın açıklaması sırasında bombalı saldırı düzenleyerek 33 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu. 

Suruç ile başlayan ihmaller silsilesinin devamında ülkemizde bombalı saldırılar artmış ve pek çok ilde gerçekleştirilen saldırılar sonrasında yüzlerce asker, polis ve sivil vatandaşlarımız hayatını kaybetmiş, yüzlercesi yaralanmış ve bütün ülke travmatik bir ortamda yaşamına devam etmeye çalışmıştı. 

Olayın üzerinden yirmi bir ay geçtikten sonra açılan dava ise halen devam ediyor, davanın tek sanığının Ankara Gar katliamında da sanık olması, ihmaller neticesinde ülkenin içine sürüklendiği kaosun göstergelerinden biri. Görevini ihmal eden emniyet görevlileri hakkında açılan davanın da halen sonuçlanmamış olması, geçen bunca zamana rağmen adaletin de ihmal edildiğini gösteriyor. 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak; yaşanan bu katliamların tüm şeffaflığı ile açığa çıkarılmasını, sorumlularının gereken cezayı bir an önce almasını, yaşamak zorunda kaldığımız siyasi kaos ortamının, saldırıların bir daha gerçekleşmemesini dileyerek hayatını kaybedenleri anıyor, aileleri ve yakınlarına tekrar baş sağlığı diliyoruz. 

 

TMMOB

HARİTA ve KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

TEMMUZ 2018

 


Yukarı Çık