DEPREM, MARMARA GERÇEĞİNE BİR BAKIŞ ADLI ETKİNLİK DÜZENLENDİ

3 Ağustos 2018 tarihinde Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ile birlikte Tekirdağ Ticaret Adası Konferans Salonunda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ın panalist olarak katıldığı “Deprem, Marmara Gerçeğine Bir Bakış” adlı etkinlik düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlikte ilk olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin Deprem ile ilgili çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Şube Başkanımız Alişan Çalcalı İstanbul ve çevre iller gibi Türkiye`nin birçok yerinde kaçak yapılaşmanın arttığı, denetlenmeyen bu binaların yaklaşan Deprem gerçeği karşısında hasar riskini daha da arttırdığını, İmar Barışı olarak çıkan kanunun bu riskli binaları yasal hale getirerek depremdeki can ve mal kayıplarının artmasına neden olacağını söyledi. Bu çerçevede etkinlik alanımız içerisinde olan illerde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında Tekirdağ ilinde de Tekirdağ Büyük Şehir Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz bu etkinliğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, katkı sunan başta panelistler olmak üzere Tekirdağ Büyükşehir belediye Başkanlığı ve Tekirdağ Ticaret Odasına teşekkür etti.

HKMO İstanbul Şube Başkanı Alişan Çalcalı`dan sonra CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun söz alarak etkinlik ile ilgili olarak konunun çok önemli olduğunu ancak toplum olarak başımıza gelmedikçe bu tür olaylara önem vermediğimiz, yaşadığımız Marmara Depreminden sonra her 17 Ağustosta bu tür etkinlikler yapıldığını belirterek, panelistlere katkılarından dolayı teşekkür etti.

İlhami Özcan Aygun den sonra Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Harita Mühendisi Prof. Dr. Haluk Özener bu sene Kandilli Rasathanesinin 150.kuruluş yıldönümünü kutladıklarını belirterek geçmişten günümüze Kandilli Rasathanesi`nin tarihi hakkında ve bu günkü çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özener Türkiye`de yaşamış olduğumuz depremler ile ilgili bilgilendirmelerden sonra özelikle beklenen Marmara Depreminin kaçınılmaz olduğunu ancak önemli olan noktanın bizlerin buna ne kadar hazırlıklı olacağımız, önlemlerin ne şekilde alınacağına vurgu yaptı.

Prof.Dr. Haluk Özener`den sonra söz alan Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ Tekirdağ ve çevresinde gerçekleşen depremler, fay hatlarının yapısı hakkında bilgi veritken sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak Marmara`da bulunan fay yapıları, tarihsel depremler ve bunların gelecekte beklenen depremlere yönelik modellemesi gibi konularda bilgilendirmelerde bulunurken Endüstri 4.0`ın tartışıldığı günümüzde Betonarme 5.0 olarak belirtilen sürecin bunun önüne geçtiği, yaklaşan Deprem tehlikesine karşı hala betonun ön plana alınarak, tüm uyarılara rağmen önlemlerin yeteri kadar alınmadığını vurguladı.

1999 yılında yaşadığımız büyük Marmara Depremi`nin yıldönümünün yaklaştığı bu günlerde gerçekleştirdiğimiz etkinliğin oldukça önemli olduğu düşünüyor, sunumları ile bizleri ve kamuoyunu aydınlatan değerli hocalarımız Prof. Dr. Haluk Özener, Prof. Dr. Bahadır Aktuğ, Prof. Dr. Cenk Yaltırak`a, etkinliğimizin gerçekleşmesine katkı sunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener`e, etkinliğimize salonunu tahsis eden Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı`na teşekkür ediyoruz.

 


Yukarı Çık