17. YAZ EĞİTİM KAMPI BAŞLADI

Odamızın sürekli etkinliklerinden olan, sekretaryası İzmir Şubemizce yürütülen Yaz Eğitim Kampının 17.`si, 26 Ağustos-2 Eylül 2018 tarihleri arasında "Dijitalleşme" temasıyla İzmir`in Seferihisar ilçesi, TEOS Ormancı Tatil Köyü`nde başladı.

 

"Dijitalleşme" temasıyla birçok mesleki ve toplumsal konuların işlendiği; pek çok sanatçı, yazar, akademisyen, meslektaş ve 100 öğrenci katılımcının yer aldığı 17. Yaz Eğitim Kampının açılış konuşmalarında, İzmir Şube Başkanımız Özhan Kaynarca ve HKMO Genel Başkanımız Orhan Kasap; geçmiş kamplar, yaz eğitim kamplarının Oda örgütlülüğü açısından önemi ve öğrencilerin Odayı benimsemesinin gerekliliğine değinerek, kampa yönelik temennilerini dile getirdiler. Ardından, bugüne kadar gerçekleştirilen yaz eğitim kamplarından görüntülerin ve yaz eğitim kamplarının tarihsel değişim ve gelişim sürecinin yer aldığı jenerik filminin gösterimi yapıldı. Kamp Yürütme Kurulu tarafından kampta uyulması gereken kurallar açıklandıktan sonra, "Şiir", "Tiyatro", "Kısa Film", "Resim ve Karikatür", "Müzik", "Dans", "Toplumcu Mühendislik" ve "Fotoğraf" başlıklarından oluşan atölyelerin katılımcı listeleri ve atölye yürütücüleri belirlendi.

 

Açılış konuşmalarından sonra, Gökhan Tektaş`ın anlatımıyla, insanın dijitalleşmeyle beraber kendine yabancılaştığına ve birçok alışkanlıkların değiştiğine değinilen "Kurşun Kalem" adlı söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşi sonrasında kamp ateşi ile birlikte birinci gün tamamlandı.

 

Sabah sporu, deniz ve sabah kalkmayanların denize atılmasıyla başlayan ikinci günde, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Eylem Gökçe Türk`ün sunumuyla "Dijitalleşen Dünyada Birey" adlı oturum geçekleştirildi.

 

Sonrasında "Dijitalleşme ve Harita Mühendisliği" isimli oturum; önceki dönem Oda Başkanımız Ertuğrul Candaş`ın yürütücülüğünde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve MSB Harita Genel Müdürü Tuğgeneral Dr. Osman Alp`in katılımları ile gerçekleştirildi. Oturumda sözü ilk olarak telekonferans yöntemiyle oturuma katılım sağlayan Tuğgeneral Osman Alp aldı. Osman Alp, dijitalleşmenin mesleki anlamda getirdiği yeniliklerden bahsettikten sonra dijital verinin hem mesleğimiz hem de ülkemiz açısından önemini ve uluslararası rekabetin de dijitalleştiğini vurguladığı bir konuşma gerçekleştirdi. Sonrasında, Ertuğrul Candaş sözü alarak hem kendini hem oturumda bulunan konukları kısaca tanıttıktan sonra dijitalleşme ile ilgili kısa bir konuşma yaptı ve sözü Haluk Özener`e bıraktı. Haluk Özener konuşmasında, hayat hikayesinden ve mesleki gelişim süreçlerinden bahsettikten sonra mesleğimizin dijitalleşme süreçlerini ve bu süreçlerin mesleğimizin deprem araştırma konusunda ne kadar önemli bir hale geldiğini ifade etti. Sonrasında sözü alan Prof. Dr. Muhammed Şahin kendini tanıtarak başladığı konuşmasında dijitalleşmenin mesleki ve teknik eğitimdeki yerini ve gelecekte mesleğimizin dünyada nasıl konumlanacağını belirttiği bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra soru-cevap kısmı ile birlikte oturum sonlandı.

 

Öğle yemeğinden sonra atölye çalışmaları başlatıldı. Atölye çalışmalarından sonra ise katılımcı sayısına göre oryantiring grupları oluşturuldu. Gruplara teorik oryantiring eğitimi verildikten sonra kamp alanını ve çevresini kapsayan bir sahada oryantiring yarışması düzenlendi.

 

Akşam yemeğinden sonra Praksis Grubu "Muhalif Müziğin Anadolu`da Doğuşu ve Gelişimi" adlı müzikli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide, Anadolu ozanlarından itibaren başlayan ve dönemin özelliklerine göre form değiştiren Anadolu`daki muhalif müzik örnekleri katılımcılarla birlikte seslendirilerek, tanıtıldı. Söyleşi, soru-cevap kısmından sonra sonlandırıldı ve kamp ateşinin ardından kampın 2. günü başarıyla sonlandırıldı.

 

Kampın 3. günü sabah sporu ve kahvaltının ardından "Ölçme ve Değerlendirme Teknolojilerinin Dijital Gelişimi" adlı oturum başladı. Yaz Eğitim Kampımız program doğrultusunda yoğun ve dolu dolu devam ediyor.

 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ağustos 2018


Yukarı Çık