10 EKİM’İ VE YİTİRDİĞİMİZ CANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ!

 

Takvimler 10 Ekim 2015`i, günlerden cumartesiyi gösteriyordu. Ankara; sonbaharın ılık güneşine uyanmıştı, yer Ankara Tren Garı önüydü, yüzlercemiz emek, barış ve demokrasi için saatler öncesinden düşmüştük yollara. O korkunç katliamdan belki dakikalar önce selamlaşmış, omuz omuza geçmişti binlercemiz yan yana. Sonra bir anda sustu her şey; güneş sustu, bulutlar sustu, şarkılar halaylar sustu, rüzgarlar sustu, insanlar, kuşlar, köpekler sustu, barış sustu, insanlık sustu ve kahreden o acı ses duyuldu. Bir anda kızıla çaldı bembeyaz bayraklar… 

      

Emek, Barış ve Demokrasi Mitinginin TMMOB, DİSK, KESK gibi meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşları öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanmış; ancak yapılan bombalı saldırı neticesinde barış yazılı pankartlar, yitirdiğimiz canların üzerini örter olmuştu. 

 

10 Ekim 2015`te yaşanan bu katliamın üzerinden üç yıl geçti. Fakat adalet yine yerini bulmadı. Ağustos ayı içerisinde görülen karar duruşmaları sonunda 9 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Ancak kamu görevlilerinin yargılanmaması, saldırının "insanlık suçu" olarak değerlendirilmeksizin davanın görülmesi, sanıkların örgüt bağlantılarının tamamen açığa çıkarılmaması bir kez daha adaletin tecelli etmemesine neden oldu.

 

109 kişinin ölümü ve onlarca insanın yaralanmasıyla sonuçlanan bir katliama neden olan bu saldırı, Ankara Tren Garı`nda bulunmasa da pek çok insana aynı acıları hissettirdi, pek çoğumuzun o travmayı yaşamasına sebep oldu. 

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bu hain saldırıyı bir kez daha lanetlerken, bu olayın tüm failleri ve bağlantıları ile açıklığa kavuşturularak adaletin yerini bulmasını diliyor; emek, barış ve demokrasinin önünde hiçbir engelin durmayacağı inancıyla 10 Ekim`de yitirdiğimiz canları bir kez daha saygıyla anıyor, ailelerine ve sevdiklerine bir kez daha dayanışma duygularımızı iletiyoruz. 

 

10 Ekim 2018 Çarşamba günü, saat 09.30`da Tren Garı önünde toplanılıp 10.04`te anma gerçekleştirilecektir. 

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ekim 2018 

Yukarı Çık