CEMİL CANDAŞ DAVASINDA SAVCI MÜTALAASI AÇIKLANDI

Odamız üyesi, Odamızın değişik kurullarında yönetici olarak görev yapmış, eski Ankara Şube Başkanı ve Şişli Belediye Başkanlığı İmar ve Planlamadan sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı Cemil Candaş; 18 Temmuz 2016 tarihinde, Şişli Belediye binasında görevi başında iken rant çeteleri tarafından düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. 

 

Olaya ilişkin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmekte olan davada savcı mütalaası açıklandı ve sanıklardan Mithat Yılmaz, Rıza Keten ve Selahattin Keten`in, Cemil Candaş`ı "tasarlayarak öldürülmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması; sanıklardan Şenol Şahin`in de "tasarlayarak insan öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep edildi.  Sanıklardan Hacı Avcı, Metin Şentürk ve Engin Gölve`nin de "tasarlayarak kasten öldürme suçuna yardım etmek" suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istenirken, 3 sanığın beraatına karar verilmesi de talep edildi. Sanıklardan Mithat Yılmaz hakkında ise kırmızı bülten çıkarılması istendi. Mahkeme heyeti ise 4 sanığın tutukluluk halinin devamına, firari sanık Mithat Yılmaz hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak meslektaşımız Cemil Candaş`ın katledilmesinde tüm suç ortaklarının açığa çıkarılmasını ve cezalandırılması, olayın tüm detayları ile aydınlığa kavuşturulması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak bu davanın takipçisi olacağımızı, tüm Cemil Candaş`ların kamu yararını savunmak ve rant çetelerine dur demek adına cesaretle görevlerini yapabilmeleri ve bu gibi olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tüm önlem ve yaptırımların sağlanması gerektiğini tekrar vurguluyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Aralık 2018

 


Yukarı Çık